Fuzûlî'nin gazellerinin erdem-değer-eylem çerçevesi açısından incelenmesi
An analysis of Fuzûlî's gazals within the framework of virtue-value-action
  1. Tez No: 948723
  2. Yazar: AHMET ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Teknolojinin baş döndürücü şekilde gelişip hızlandığı 21. yy'da, toplumların kendi benliklerini ve kültürel mozaiğini oluşturan millî ve manevi değerlerine sahip çıkmaları önemli bir hâle gelmiştir. Değerlerin, toplumların sinir uçlarına değin eriştirilebilmesi için farklı yolların denenerek etkili materyaller veya metotlar geliştirildiği görülmektedir. Bu çalışmada Prof. Dr. Ali Nihat Tarlan (2020)'ın“Fuzûlî Divânı Şerhi”çalışmasında yer alan, Fuzûlî'ye ait 294 adet gazelin incelemesi yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı,“Fuzûlî Divânı Şerhi”nde bulunan Fuzûlî'nin gazellerinde“Erdem-Değer-Eylem Çerçevesi”nin yer alma durumunu tespit etmek ve incelenen gazellerde“adalet, dostluk, dürüstlük, aile bütünlüğü, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik, özgürlük, duyarlılık, merhamet, estetik, temizlik, tasarruf, çalışkanlık, mütevazılık, mahremiyet, sağlıklı yaşam”değerlerinin ne şekilde ele alındığı ve değerlerin şiir dilinde yer alma durumlarını ortaya koymaktır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemi kullanılarak doküman inceleme tekniği temele alınmış ve içerik analizinden faydalanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, Fuzûlî'nin incelenen 294 adet gazelinde, toplamda 739 adet değer tespit edilmiş ve ele alınan değerlerden en çok işlenen değerin sevgi; hiç ele alınmayan değerlerin ise tasarruf, temizlik, aile bütünlüğü, sağlıklı yaşam ve vatanseverlik olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, where technology develops and accelerates at a dizzying pace, it has become very important for societies to protect the values that form their own identity and cultural mosaic, and the root values that develop accordingly. It is seen that effective materials or methods are developed by trying different ways to transmit values to the nerve endings of societies. In this study, Prof. Dr. 294 ghazals belonging to Fuzûlî, included in the book“Fuzûlî Divanı Commentary”by Ali Nihat Tarlan (2020), were examined in terms of root values. The purpose of this provision is to determine the presence of the“Virtue-Value-Action Framework”in Fuzûlî's ghazals in the“Fuzûlî Divan Commentary”and to reveal how the twenty main values of“justice, friendship, honesty, family integrity, patience, respect, love, responsibility, patriotism, helpfulness, freedom, distance, mercy, aesthetics, cleanliness, savings, diligence, modesty, privacy, healthy life”are handled in the ghazals examined and how these values are included in the poetic language. In the study, the document review technique was used as a basis using the qualitative research method and content analysis was used. As a result of the research, it was concluded that a total of 739 values were discussed in 294 of Fuzûlî's ghazals and that the most discussed value was love; the values that were never discussed were savings, cleanliness, family integrity, healthy living and patriotism.