An ecofeminist study of Caryl Churchill's Escaped Alone & MikeBartlett's Earthquakes in London
Caryl Churchill'ün Escaped Alone ve Mike Bartlett'in Earthquakes in London oyunlarının ekofeminist incelemesi
  1. Tez No: 948731
  2. Yazar: AHMED ABDULWAHID YASEEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, çağdaş Britanya tiyatrosu ile ekofeminizm kuramının kesişim noktasını, Caryl Churchill'in Escaped Alone (2016) ve Mike Bartlett'in Earthquakes in London (2010) adlı oyunlarının analizi yoluyla incelemekte ve tartışmaktadır. Ekofeminizm kuramsal bir çerçeve olarak kullanılarak, her iki oyunda doğa ve kadınların kapitalist sistemler ve ataerkil yapılar altında maruz kaldığı bağlantılı baskıların nasıl eleştirildiği analiz edilmektedir. Çevresel sömürü, cinsiyete dayalı dışlanma ve düalizm (ikili karşıtlık) her iki oyunun da temel temaları arasında yer almaktadır. Bu tezde nitel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Anlatı yapısı, üslup ve karakter dinamiklerini analiz etmek amacıyla metin çözümlemesi ile ekofeminist eleştiri bir arada kullanılmaktadır. Escaped Alone oyununda Churchill, ekolojik yıkımı, iklim değişikliğini ve kadınların çevresel sorunlardaki yetersiz temsilini kadın bakış açısından ele almak için bozulmuş ve parçalı monologlarla birlikte kâbusvari ve distopik imgeler kullanmaktadır. Öte yandan, Earthquakes in London oyununda Bartlett, geçmiş, şimdi ve gelecek arasında gidip gelen doğrusal olmayan bir anlatı biçimi kullanarak ekolojik yıkımın toplumsal cinsiyete dayalı etkilerini ve sonuçlarını ortaya koymaktadır. Ayrıca, hem erkek hem de kadın seslerine yer vererek erkek karakterlerin açgözlülüğünü ve kadın karakterlerin birbirine olan yakınlığını vurgulamaktadır. Her iki oyunda da kadınların deneyimleri birer direniş alanı olarak sunulmaktadır. Tezin bulguları, her iki oyun yazarının ortaya koyduğu temsillerin ve göndermelerin ekofeminizmin temel ilkeleriyle örtüştüğünü göstermektedir. Bu oyunlar doğanın sömürüsünü ataerki ve onun tahakküm yapılarıyla ilişkilendirerek kültür/doğa, akıl/duygu ve erkek/kadın gibi ikili karşıtlıkları ve hiyerarşileri sorgulamakta; bütüncül çözümleri savunmaktadır. Bu tezin ekofeminist edebi eleştiriye katkısı, tiyatronun ekolojik ve feminist söylemleri güçlü bir biçimde aktararak izleyiciyi toplumsal ve ekolojik adaletsizliklerle yüzleşmeye ve mücadele etmeye teşvik etme potansiyelini ortaya koymasında yatmaktadır. Sonuç olarak tez, tiyatronun çevresel ve toplumsal farkındalığı artırma potansiyelini yeniden teyit etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes and explores the intersection of contemporary British theater and ecofeminism as a theory through the analysis of the selected plays Caryl Churchill's Escaped Alone (2016) and Mike Bartlett's Earthquakes in London (2010). By employing ecofeminism as a theory, this thesis examines how the connected oppression of nature and women is criticized under capitalist systems and patriarchal structures in both plays. Environmental exploitation, the marginalization based on gender, and dualism are key themes in both plays. Qualitative methodology is used in this thesis. It combines textual analysis with ecofeminist criticism in order to analyze the narrative structure and style, and the dynamics of the characters. In Escaped alone Churchill uses disturbed and fragmented monologues with nightmarish and dystopian imagery to address the ecological destruction, climate change, and the lack of female contributions in ecological issues from the perspective of women, on the other hand, in Earthquakes in London Bartlett uses non linear narrative style, employing three periods of time, shifting between the past, present and the future to expose the gendered impact and repercussions of ecological destruction. Additionally, he implies both male and female voices, showing the greed of males and the closeness of female characters. In both plays, the lived experience of women is taken as sites of resistance. The findings of this thesis disclose that what both playwrights implied and depicted corresponds the core principles of ecofeminism by associating the exploitation of nature to patriarchy and its domination, challenging dualistic thinking and hierarchies such as culture/nature, reason/emotion, and male/female, advocating for totalitarian solutions. The contribution of this thesis to ecofeminist literary criticism is lies in demonstrating the ability of theater in conveying serious ecological and feminist discourses to encourage the audience to participate and confront the recurring stoical and ecological injustice under patriarchy and capitalism. Eventually, the thesis reaffirms that the potential of drama can foster environmental and social awareness.