An experimental study on responsibility as a motivating factor
Sorumluğunun motivasyona etkisi üzerine deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 948743
  2. Yazar: EMRE AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA ERTAÇ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, sorumluluğun çaba göstermeye yönelik prososyal bir teşvik olarak motivasyonel etkilerini maddi teşviklerle karşılaştırarak incelemektedir. Bir saha deneyinde, ilkokul öğrencileri basit bir bilişsel görevi tamamlarken rastgele olarak üç farklı teşvik grubundan birine atanmıştır: doğru cevap başına bir puan kazanan maddi teşvik grubu, doğru cevap başına iki puan kazanan yüksek ödüllü maddi teşvik grubu ve doğru cevap başına hem kendisi hem de tanımadığı bir akranı için birer puan kazanan sorumluluk grubu. Çalışma, cinsiyet ve beceri farklılıklarını heterojenlik unsurları olarak ele alarak, uygulanan teşvik türlerine göre performans farklılıklarını incelemektedir. Sonuçlar, ilkokul öğrencilerinin ortalama olarak hem maddi hem de sorumluluk teşviklerine genel olarak duyarsız olduğunu göstermektedir. Ancak, kız ve erkek öğrencilerin sorumluluğa verdikleri çaba tepkisi farklılık göstermekte; sorumluluk erkek öğrencileri, kızlara kıyasla daha olumlu şekilde motive etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the motivational effects of responsibility, as a prosocial incentive to put effort, compared to only material incentives. In a field experiment on elementary school students, participants were randomly assigned to one of three incentive schemes while completing a simple cognitive task: a material incentive group earning one point per correct answer, a higher-reward material incentive group earning two points per correct answer, and a responsibility group earning one point for themselves and one for an unknown peer per correct answer. The study examines performance differences across treatments, focusing on gender and ability as factors of heterogeneity. Results show that elementary school students' performance is on average insensitive to both material and prosocial incentives. However, girls and boys' effort response to responsibility is different, with responsibility motivating boys more positively than girls. We also analyze the links between altruism and the response to treatments.