Uncovering multimodality: Multimodal analysis of book covers in translation
Çok modluluğu ortaya çıkarmak: Kitap kapağı çevirilerinin çok modlu analizi
  1. Tez No: 948742
  2. Yazar: MERTCAN OKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ERKAZANCI DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Son yıllarda, çok modluluk üzerine yapılan çalışmalar çeviribilim içinde daha belirgin hale gelmiştir. Kurgu ve kurgu dışı kuir içeriklerin artışıyla birlikte kuir çeviri çalışmaları da öne çıkan çalışmalar arasındadır. Bu çalışma, Gunther Kress ve Jeff Bezemer'in (2023) çok modlu söylem çözümlemesi yaklaşımını entegre ederek kitap kapakları için çok modlu çözümleme çerçevesi ve kitap kapakları için çok modlu çözümleme stratejilerini sunmak amacıyla bu iki alanı birleştirmektedir. Bu ana hedefin yanı sıra, bu çalışma, Türkiye'de dolaşıma sokulan kuir kurgu dışı kitap kapaklarında kuir kimliği şekillendiren metinsel, görsel ve ticari unsurları, geliştirdiği çok modlu çerçeve ve stratejileri ile inceleyerek çözümlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın yöntemsel art alanı hem eşsüremli hem de artsüremli düzeylerde karşılaştırmalı, nitel ve çok modlu çözümleme yöntemine dayanmaktadır. Çalışma, çözümleme bölümünde her bir araştırma nesnesinin farklı basımlarına ait kitap kapaklarının çözümlemesini içermektedir. Çözümleme bölümü, kaynak ve erek metin kitap kapaklarının farklı baskılarını incelemekte ve göstergeleriçi çeviri çerçevesinde ele almaktadır. Çalışma, incelenen on beş kuir kurgu dışı kitap kapağından yedisinin, kaynak metin kapaklarına kıyasla, çevirilerinde daha açık kuir temsil göstergeleri sunduğunu gözlemlemektedir. Bu bağlamda çalışma, bir Doğu ülkesinde Batı kaynaklı kuir kurgu dışı kitapların dolaşıma sokulması bağlamında, kitap kapakları için özel olarak geliştirilen çok modlu bir çözümleme çerçevesi ve stratejileri sunarak çeviribilime katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Multimodal studies have recently gained prominence in translation studies. Another field of interest that has come to the fore is queer translation studies, owing to the increasing queer content in fiction and non-fiction. This study merges these two fields with the aim of presenting a multimodal analysis framework for book covers and strategies for multimodal book cover analysis, integrating the approach of multimodal discourse analysis by Gunther Kress and Jeff Bezemer (2023). In addition to this primary objective, this study aims to analyze the textual and visual categories that shape queer identity on queer non-fiction book covers imported to Türkiye. The methodology of the study is based on a comparative, qualitative, and multimodal analysis on both synchronic and diachronic levels. The study includes the examination of the different editions of the book covers of each research object in the analysis chapter. The analysis explores the various editions of the source and target-text book covers, dwelling on the framework of intra-semiotic translation. The study observes that seven out of the fifteen queer non-fiction book covers examined display more explicit markers of queer representation in their translations compared to the source-text covers. In this context, the study contributes to translation studies by presenting a multimodal analysis framework and strategies explicitly developed for book covers within the context of an Eastern country's import of Western queer non-fiction books.