Investigating and facilitating directed motivational currents of a language teacher through enhancement mentoring: A case study
Bir dil öğretmeninin hedef odaklı motivasyon akımlarının geliştirici mentorluk yoluyla incelenmesi ve kolaylaştırılması: Bir vaka çalışması
  1. Tez No: 948757
  2. Yazar: ECEM EKER UKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEN TUYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türkiye'nin değişen eğitim ortamı bağlamında yürütülen bu nitel durum çalışması, bir İngilizce öğretmeninin mesleki yaşamında hedef odaklı motivasyon akımlarının nasıl başlatıldığını, sürdürüldüğünü ve geliştirici mentorluk yoluyla nasıl kolaylaştırıldığını incelemektedir. Karmaşık Dinamik Sistemler Kuramı çerçevesinde yapılandırılan çalışmada, motivasyonel sürekliliği destekleyen belirgin bir yapı olarak Geliştirici Mentorluk uygulamasına odaklanılmıştır. Çalışmaya katılan öğretmen, on bir hafta boyunca haftalık motivasyonel günlükler, motivasyon grafik çizimleri, mentorluk oturum notları ve derinlemesine görüşmeler aracılığıyla izlenmiş ve bu süreçte kapsamlı nitel veriler toplanmıştır. Veriler, ön belirlenmiş ve tümevarımsal kodlama stratejisi kullanılarak analiz edilmiş; MaxQDA yazılımı ile yürütülen karma tematik analiz sonucunda hem mikro düzeyde (günlük) hem de makro düzeyde (haftalık) motivasyonel dalgalanmalar belirlenmiştir. Bulgular, öğretmenin vizyon odaklı davranışlar, yüksek duygusal bağlılık ve artan öğretimsel yaratıcılıkla karakterize edilen canlı ve sürdürülebilir bir hedef odaklı motivasyon akımı yaşadığını ortaya koymuştur. Ayrıca geliştirici mentorluk uygulamasının, katılımcının pedagojik vizyonunu pekiştiren, yansıtıcı düşünmeyi teşvik eden ve motivasyonel iniş-çıkışları düzenlemeye yardımcı olan dinamik bir yapı iskelesi olarak işlev gördüğü bulunmuştur. Mentorluk süreci, öğretmenin zorluklar karşısında daha fazla netlik, motivasyonel denge ve dayanıklılık geliştirmesini sağlamış; böylece motivasyonel akımın ivmesini desteklemiştir. Bu çalışma, öğretmen motivasyonu literatürüne katkıda bulunarak, hedef odaklı motivasyon akımları ile karmaşık sistem dinamiklerini bağlamsal olarak bütünleştiren özgün bir model önermektedir. Araştırma, öğretmen eğitimi ve mesleki gelişim uygulamalarına yönelik olarak, uzun süreli motivasyonel sürdürülebilirliği destekleyecek mentorluk sistemlerinin tasarımı konusunda önemli pedagojik çıkarımlar sunmaktadır. Karmaşık ve dinamik öğretim ortamlarında, dil öğretmenlerinin vizyon odaklı gelişimlerini sürdürebilmeleri için kişiselleştirilmiş mentorluk uygulamalarıyla desteklenmeleri gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the context of the changing educational landscape in Turkey, this single-case study examines the process by which Directed Motivational Currents (DMCs) are initiated, maintained, and facilitated in the professional life of an in-service English language teacher. This study concentrates on the role of Enhancement Mentoring as a structure that supports long-term motivational engagement, as it is situated within the Complex Dynamic Systems Theory (CDST) framework. Through weekly logbooks and motivational graphs, mentoring session notes, and in-depth interviews, the participant, a dedicated English teacher, was observed for an eleven-week period. During this time, extensive qualitative data were gathered. Using an a priori and emergent coding strategy and hybrid thematic analysis through MaxQDA, the study identifies both micro-level (daily) and macro-level (weekly) motivational fluctuations. The findings reveal that the teacher experienced a vivid and sustained DMCs trajectory, characterized by vision-driven behavior, dynamic emotional engagement, and increased instructional innovation. The study also demonstrates that Enhancement Mentoring functioned as a salient facilitative structure and a dynamic scaffold, reinforcing the participant's pedagogical vision, promoting reflective practice, and assisting in the regulation of motivational dips. Specifically, mentoring fostered greater clarity, motivational regulation, and resilience during challenges, reinforcing the momentum of the DMC. This study contributes to the growing body of research on teacher motivation by presenting a detailed, context-specific model that integrates theoretical insights from DMCs and CDST with empirical evidence from authentic classroom practice. The research offers pedagogical implications for teacher education and professional development, particularly in designing mentoring systems that support long-term motivational sustainability. It underscores the necessity of equipping language teachers with personalized mentoring tools to sustain high-quality engagement and vision-oriented growth in complex teaching environments.