Triple helix model and the Israeli Magnet Program: A comparative approach to national innovation programs with implications for Turkey
Üçlü sarmal modeli ve İsrail Magnet Programı: Ulusal inovasyon programlarına karşılaştırmalı yaklaşım ve Türkiye için çıkarımlar
- Tez No: 116711
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN DURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
oz ÜÇLÜ SARMAL MODELİ VE İSRAİL MAGNET PROGRAMI: ULUSAL INOVASYON PROGRAMLARINA KARŞILAŞTIRMALI YAKLAŞIM VE TÜRKİYE İÇİN ÇIKARIMLAR Göktepe, Devrim Yüksek Lisans, Bilim ve Teknoloji Politikaları Çalışmaları Programı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Metin Durgut Aralık 2002, 244 sayfa Bu çalışmanın amaçları bilim, teknoloji ve inovasyon (yenilik/yenilenme) politikalarının, ulusal inovasyon sistemlerinin ve ağlaşma (şebekeleşme) teorilerinin incelenerek inovasyon ağlarının kurulmasını sağlayan kavram ve belirteçlerinin açıklanması ve uluslararası inovasyon ağlarının kurulmasını sağlayan şartların belirtilmesidir. Özellikle evrimsel ekonomik faaliyetlerin, doğrusal olmayan inovasyon sistemlerinin ve üniversite, sanayi ve devlet ilişkilerinin yeniden yapılandırılmasının önemini savunarak geleneksel inovasyon modellerine yeni açılımlar getiren Üçlü Sarmal Modeli üzerinde durulmuştur (Etzkowitz ve Leydesdorjf, 1994). Tezin genel araştırma sürecinde, İsrail Magnet Programı, üniversite, sanayi ve devlet işbirliği üzerine kurulu oniki farklı ulusal inovasyon programlarıyla karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırılmalı çalışmanın ve İsrail Magnet katılımcıları üzerinde yapılan bir yıllık alan çalışmasının sonuçları, kurumsal ve sosyalbelirteçlerin etkileşiminin İsrail'de başarılı inovasyon ağlarının kurulmasında önemini ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, Türkiye'nin yetişme ve İsrail ile arasındaki bölgesel işbirliği bağlamında yeniden incelenmiştir. Bilgiye dayalı ekonomiye geçiş sürecinde, her ne kadar uluslar farklı deneyimler yaşasa da, tüm uluslara bilgiye dayalı ekonomiden yararlanmaları için ağlaşma politikalarını uygulamaları önerilmektedir. Buna bağlı olarak bu tez, her ülke tarafından uygulanabilecek genel bir inovasyon modeli sunma amacı gütmek yerine Üçlü Sarmal modeline dayalı ulusal ve uluslararası inovasyon ağlarının ortak anlayışına ulaşmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TRIPLE HELIX MODEL and THE ISRAELI MAGNET PROGRAM: A COMPARATIVE APPROACH TO NATIONAL INNOVATION PROGRAMS WITH IMPLICATIONS FOR TURKEY Göktepe, Devrim M.Sc. Program of Science and Technology Policy Studies Supervisor: Prof. Dr. Metin Durgut December 2002, 244 pages The objectives of this dissertation are to examine science, technology and innovation policies, national innovation system and networking theories to refine the concepts and indicators for the formation of innovation networks and to identify the conditions for international innovation networks. It specifically focuses on the Triple Helix model of Etzkowitz and Leydesdorff (1994), which has brought new perspectives over the conventional models of innovation by claiming the importance of evolutionary economic activities, non-linear systemic networks and institutional restructuring for university, industry and government (UGI) relations. The general research process of the thesis is a comparative analysis between the Israeli Magnet Program and twelve different national programs designed for innovation networks between university, industry and government. The analysis of the comparative study and the fieldwork that has been carried out among the Israeli Magnet participants during a one-year research program revealed the importance of the interaction of institutional and social indicators for the formation of successful innovation networks in Israel.These implications are reviewed for Turkey in the context of catching-up and cross-regional collaboration between Israel and Turkey. Even though each nation experiences a unique pattern in the transition to knowledge-based economy, all of the nations are advised to apply; networking polices to utilize the benefits of knowledge-based economy. Consequently, the thesis does not claim to present a general innovation model that can be applied by any country, but rather it attempts to reach a common understanding of Triple Helix model based national and international innovation networks. IV