Özel eğitim öğretmenlerinin uygulamalı davranış analizi kapsamında sosyal becerilere yönelik görüşlerinin incelenmesi
An investigation of special education teachers perspectives on social skills within the scope of applied behavior analysis
- Tez No: 948795
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, özel eğitim öğretmenlerinin uygulamalı davranış analizi kapsamında sosyal beceri öğretimine ilişkin görüşlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması desenine göre yürütülen bu araştırma, İstanbul İli Beylikdüzü ilçesinde görev yapmakta olan 27 özel eğitim öğretmeninin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri araştırmacı tarafından geliştirilen ve uzman görüşleriyle şekillendirilen katılımcı demografik bilgi formu ve 10 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin büyük çoğunluğu UDA'nın sosyal beceri öğretiminde etkili bir yaklaşım olduğunu belirtmiştir. Ancak, uygulama sürecinde materyal eksikliği, fiziki ortam yetersizliği, aile katılımı eksikliği, kaynak ve destek yetersizliği gibi çeşitli zorluklarla karşılaştıkları ifade edilmiştir. Araştırma, öğretmenlerin uygulamalı davranış analizine dair bilgi ve deneyimlerinin arttırılması, bilimsel dayanaklı yöntemlerin daha yaygın ve etkili kullanılabilmesi için hizmet içi eğitimlerin artırılması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the opinions of special education teachers regarding social skills instruction within the scope of Applied Behavior Analysis (ABA). The research was conducted using a qualitative case study design and involved 27 special education teachers working in the Beylikdüzü district of Istanbul. The data were collected through a demographic information form developed by the researcher and shaped by expert opinions, along with a semi-structured interview form consisting of 10 questions. The collected data were analyzed using content analysis. According to the findings, the majority of teachers indicated that ABA is an effective approach for teaching social skills. However, various challenges were reported during the implementation process, including a lack of materials, inadequate physical environments, limited parental involvement, and insufficient resources and support. The study emphasizes the need to enhance teachers' knowledge and experience regarding Applied Behavior Analysis and to increase in-service training opportunities to promote the broader and more effective use of evidence-based practices.