Türkiye otomotiv sektöründe ithalat ve ihracat trendlerinin analizi ve gelecek projeksiyonları
Analysis of import and export trends and future projections in Turkey's automotive sector
- Tez No: 948811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE BAHAR GÜRBÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Otomotiv sektörü, Türkiye'nin ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle 2006 yılından bu yana sektörün, Türkiye ihracatında lider konumda olması otomotiv endüstrisinin ekonomideki önemini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin geçmişten günümüze geçirdiği ticari safhaları açıklayarak, günümüz ticaret faaliyetlerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır. Ayrıca, Türkiye'de otomotiv endüstrisinin gelişim süreci ve günümüzdeki durumu analiz edilerek, ülkenin ihracattaki konumu ortaya konulmaktadır. Son olarak, 1990 yılından itibaren elde edilen verilere dayalı olarak otomotiv yedek parça endüstrisinde trend analizleri gerçekleştirilerek sektörün gelecek projeksiyonları sunulmuştur. Bu kapsamda nicel veri toplama yöntemleri kullanılmıştır. Türkiye'nin 1990-2023 yılları arasında otomotiv yedek parça sektörü için, 8708 GTİP numarası temel alınarak UN Comtrade veri tabanı üzerinden bir tarama gerçekleştirilmiştir. Bu tarama sonucunda Türkiye'nin söz konusu yıllar arasındaki ithalat, ihracat ve dış ticaret dengelerine ilişkin trendler belirlenmiştir. Elde edilen veriler Minitab veri analizi programında değerlendirilmiş, lineer ve kuadratik regresyon analizleri kullanılarak gelecek projeksiyonu gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda 2043 yılına kadar yedek parça ihracatının 16 milyar dolar seviyesine gelmesi beklenirken, yedek parça ithalatının 11 milyar dolar seviyesine gelmesi beklenmektedir. Bu doğrultuda, sektörün ilerleyen yıllarda cari fazla vermesi öngörülmektedir. Bu potansiyelin değerlendirilmesi amacıyla, yerli üretim teşviklerinin artırılması ve uzun vadeli sanayi politikalarının geliştirilerek uygulanması önerilmektedir. Sektöre verilecek desteklerle bu alandaki ithalat bağımlılığı öngörüldüğü gibi azaltılabilir ve sektör, ihracat açısından daha güçlü bir konuma taşınabilir.
Özet (Çeviri)
The automotive sector has an important place in Turkey's economy. Especially since 2006, being in a leading position in Turkey's exports shows the importance of the automotive industry in the national economy. The aim of this study is to explain the commercial phases Turkey has gone through from past to present, in order to provide a better understanding of today's trade activities. In addition, the development process and current state of the automotive industry in Turkey are analyzed to reveal the country's position in exports. Finally, based on data obtained since 1990, trend analyses have been conducted in the automotive spare parts industry, and future projections of the sector have been presented. In this context, quantitative data collection methods are used. The UN Comtrade database was used in the analysis conducted with the HS code 8708 for the automotive spare parts sector of Turkey between 1990–2023. As a result of this analysis, trends in Turkey's imports, exports, and foreign trade balance during the specified years were determined. The obtained data were evaluated in the Minitab data analysis program, and future projection was performed using linear and quadratic regression analysis. As a result of the analysis, spare parts exports are expected to reach 16 billion USD by 2043, while spare parts imports are expected to reach 11 billion USD. In this context, the sector is expected to have a current account surplus in the coming years. To evaluate this potential, it is recommended that domestic production incentives be increased and long-term industrial policies be developed and implemented. With the support provided to the sector, import dependency in this area can be reduced as forecasted, and the sector can be strengthened in terms of exports.