Unveiling the symbiotic relationship: Transactional analysis of classroom interactions in shaping language instructors' and learners' collective well-being
Transaksiyonel analiz bakış açısından sınıf içi etkileşim ile yabancı dil öğretim görevlileri ve öğrencilerinin kolektif iyi oluşu arasındaki simbiotik ilişkinin çözümlenmesi
  1. Tez No: 948810
  2. Yazar: CEYDA ÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ ŞAHİNKARAKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu keşifsel vaka çalışması, kolektif iyi oluşun, sosyal uyumun ve grup bütünlüğünün ön planda tutulduğu Türkiye gibi kolektivist kültürlerdeki önemini göz önünde bulundurarak, dil öğretimi ve öğrenimi sürecinde dil eğitmenleri ve öğrencilerinin deneyimlediği kolektif iyi oluş seviyesini incelemektedir. Karmaşıklık perspektifini benimseyen çalışma, aynı zamanda sınıf içi etkileşimlerin Transaksiyonel Analiz çerçevesinden incelenmesini ve ortaya çıkan etkileşim örüntüleri ile deneyimlenen kolektif iyilik oluş arasındaki simbiyotik ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu uzunlamasına çalışma, 2023-2024 akademik yılı bahar döneminde, Türkiye'deki bir yükseköğretim kurumunun Yabancı Diller Yüksekokulunda yürütülmüştür. Çalışmada nicel ve nitel veri toplama yöntemlerinin bir arada kullanıldığı dinamik bir araştırma yöntemi benimsenmiştir. Çalışmada amaçlı örneklem yoluyla seçilen bir İngilizce öğretim görevlisi ve kolayda örneklem yöntemi ile seçilmiş B1 seviyesinde 24 öğrenci ile çalışılmıştır. Veri toplama araçları olarak Ego Durumu Ölçeği, PERMA-Profiler, video kayıtları ve uyarılmış hatırlama görüşmeleri kullanılmıştır. Çalışma süresince sürekli bir veri toplama ve analiz süreci gerçekleştirilmiştir. Ego Durumu Ölçeği ve PERMA-Profiler aracılığıyla elde edilen veriler, zaman içindeki bireysel ve grup düzeyindeki kolektif iyi oluş seviyesini ve ego durumu işlevsellik örüntülerini belirlemek amacıyla betimsel istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların sözel ve sözel olmayan ego durumu göstergelerinin belirlenmesinde kilit rol oynayan video kayıtları, katılımcıların ego durumlarının davranışsal analizinde ve bu ego durumlarının etkileşimden ortaya çıkan etkileşim örüntülerinin belirlenmesinde birincil veri kaynağı olarak kullanılmıştır. PERMA-Profiler puanlarındaki dalgalanmalara dayanarak belirlenen kritik vakalar ile uyarılmış hatırlatma görüşmeleri gerçekleştirilmiş ve bu görüşmelerde elde edilen ilk sonuçları doğrulamak amacıyla katılımcıların, ortaya çıkan ego durumları, sınıf içi etkileşim örüntüleri ve iyi oluşları ile ilgili düşüncüleri alınmıştır. Bulgular, katılımcı grubunun kolektif iyi oluşunun zaman içinde optimal altı seviyede seyrettiğini ve özellikle bağlılık düzeyi ile ilişkili olarak dalgalanmalar gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, ortaya çıkan etkileşim örüntüleri ile deneyimlenen kolektif iyi oluş arasındaki simbiyotik ilişkiyi ortaya koyan birbirleri ile zıt iki farklı model ortaya çıkmıştır. Bulgular, kolektif iyi oluş üzerinde sınıf içi iletişimlerde duygusal uyumun ve ilişkisel desteğin önemini vurgulamaktadır. Tartışma bölümü, etkili öğretim stratejilerinin ötesinde, öğretmenlerin sınıf içi etkileşimleri ve ilişkileri düzenleme konusundaki liderlik becerilerinin, öğrenme ortamlarında öğrencilerin psikolojik gelişimini desteklemede önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Transaksiyonel Analiz Kuramının ilkeleri ve yapılmış birçok çalışmanın sonucu ile uyumlu olarak, dil öğretmenlerinin toleranslı ve öğrenci merkezli yaklaşımlar benimsemelerinin kolektif iyi oluş üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, duygusal açıdan zengin, karşılıklı olumlama ve ego durumu farkındalığına dayalı etkileşimlere sınıf içerisinde yer verilmesinin, yalnızca öğrencilerin dil yeterliliklerini değil, aynı zamanda onların aidiyet duygusunu ve genel iyi oluşlarını da güçlendirebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This exploratory case study examines the level of collective well-being experienced by language instructors and learners during language teaching and learning, recognizing the significance of collective well-being in collectivist cultures such as Türkiye, where social harmony and group cohesion are prioritized. Adopting a complexity perspective, it further examines the nature of classroom interactions from the Transactional Analysis (TA) framework and the symbiotic relationship between emerging interaction patterns and the collective well-being experienced. This longitudinal study was conducted within a Turkish higher education EFL context, over a seven-week period during the spring semester of the 2023-2024 academic year. By combining quantitative and qualitative data collection methods, it opted for a dynamic method integration. The study was conducted with a purposively selected EFL instructor and 24 B1-level EFL learners who were selected through convenience sampling. A continuous data collection and analysis process was conducted throughout the study's implementation. Ego State Scale, PERMA-Profiler, video recordings, and stimulated recall interviews were employed as data collection tools. The Ego State Scale and PERMA-Profiler data were analyzed using descriptive statistics at individual and group levels to identify collective well-being experienced and ego state functioning over time. Video recordings served as the primary data source for behavioral diagnosis, enabling the identification of verbal and nonverbal cues that signal ego state manifestations and transactional dynamics. Critical cases were identified based on fluctuations in PERMA-Profiler scores, and stimulated recall sessions were conducted with these participants to verify the initial findings. During these sessions, participants provide in-depth reflections on ego states, classroom interactions, and well-being. The findings revealed that the case's collective well-being functioned at a sub-optimal level over time, indicating fluctuations correlated with the engagement level of participants in particular. Furthermore, two contrasting schemes of emerging interaction patterns and their symbiotic relationship with the experienced collective well-being were revealed. The findings underscore the importance of emotionally attuned and relationally supportive interactions within the classroom for enhancing collective well-being. The discussions highlight that, beyond effective teaching strategies, teachers' leadership skills in orchestrating classroom interactions and relationships are essential for thriving in learning environments. Aligning with the principles of Transactional Analysis Theory and supported by an extensive body of research, the results underscored the importance of language educators embracing tolerant and student-centered interpersonal approaches in achieving higher levels of collective well-being. The results suggest that stroke-rich, emotionally congruent, and ego-state-aware interactions not only enhance learners' linguistic competencies but also foster their sense of belonging and overall well-being within the collective classroom community.