EFL teachers' perception and practises on learner autonomy
İngilizce öğretmenlerinin öğrenen özerkliğine yönelik algı ve uygulamaları
  1. Tez No: 948818
  2. Yazar: CANER MALKAVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Son yıllarda, dil eğitiminde öğrenci özerkliği kuramı ve uygulamasına olan ilgi önemli ölçüde artmıştır. Bu artış, değişen pedagojik paradigmalar ve COVID-19 pandemisi sırasında uzaktan eğitime küresel geçişle birlikte daha da hız kazanmıştır. Bu bağlamda, öğretmenlerin inançları giderek daha önemli hale gelmiştir; çünkü onların algı ve tutumları—açık ya da örtük biçimde—öğrenci özerkliğinin gelişimini büyük ölçüde şekillendirebilir. İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin öğrenci özerkliğini nasıl kavramsallaştırdığı ve sınıf içinde nasıl desteklediğini anlamak, etkili öğretim stratejilerini belirlemek ve öğrenci motivasyonunu artırmak açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, ingilizce öğretmenlerinin öğrenci özerkliğine algılarını ve sınıf içi uygulamalarını incelemektedir. Çalışmada nicel ve nitel verilerin bir arada kullanıldığı karma yöntem araştırma deseni benimsenmiştir. Toplam 100 EFL öğretmeni yapılandırılmış bir anketi yanıtlamıştır. Ardından, 14 katılımcı ile derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin genel olarak öğrenci özerkliğine olumlu yaklaştıklarını ve bu özerkliği desteklemek amacıyla çeşitli stratejiler kullandıklarını ortaya koymuştur. Bu bulgular, dil öğretmeni eğitimi, müfredat geliştirme ve hem geleneksel hem de dijital öğrenme ortamlarında özerklik destekleyici öğretimin teşvik edilmesine yönelik değerli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, interest in the theory and practice of learner autonomy in language education has grown significantly, particularly in response to evolving pedagogical paradigms and the global shift toward distance education during the COVID-19 pandemic. In this context, teachers' beliefs have become increasingly pivotal, as their perceptions and attitudes—whether explicit or implicit—can substantially shape the development of learner autonomy. Understanding how English as Foreign Language (EFL) teachers conceptualize and foster learner autonomy is therefore essential to informing effective instructional strategies and enhancing student motivation. This study explores the perceptions and classroom practices of EFL teachers regarding learner autonomy. A mixed-methods design was adopted, combining quantitative and qualitative data. A total of 100 EFL teachers participated in the study by responding to a structured questionnaire. Subsequently, 14 participants were selected for in-depth, semi-structured interviews. The results indicated that teachers generally held positive views toward learner autonomy and employed a variety of strategies to promote it. These findings offer valuable implications for language teacher education, curriculum development, and the promotion of autonomy-supportive teaching in both traditional and digital learning environments.