University students and their teachers perceptions and expectations of learner autonomy in efl prep classes
Üniversite ingilizce hazırlık sınıfı öğrenci ve öğretmenlerinin öğrenci özerkliğini algılamaları ve öğrenci özerkliğinden beklentileri
- Tez No: 210300
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DERİN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dil eğitiminde öğrenci özerkliği kavramı büyük ilgi toplamıs ve alanda birçok arastırmanın yapılmasına olanak vermistir. Bu çalısma, öğrenci ve öğretmenlerin, öğrenci özerkliğini algılamaları ve öğrenci özerkliğinden beklentileri arasındaki farkı arastırmayı amaçlamıstır. Çalısma, aynı zamanda öğrencilerin öğrenci özerkliğinden beklentilerini etkileyebilecek sosyo-demografik özellikleri belirlemeyi hedeflemistir. Ayrıca, çalısma, öğrencilerin öğrenci özerkliğinden beklentileri ile davranıssal faktörler arasında bir iliski bulunup bulunmadığını arastırmayı amaçlamıstır.. Bu çalısmanın örneklemi Türkiye'de 3 devlet üniversitesinde hazırlık programına devam eden 282 öğrenci ve bu üniversitelerde görev yapan 27 ?ngilizce okutmanıdır. Çalısma için gerekli olan verileri öğrenci ve öğretmenlere verilen bir anket ve öğretmenler ile gerçeklestirilen mülakatlar olusturmustur. Veri analizinde SPSS Versiyon 15.0 kullanılmıstır. Elde edilen bulgular, öğrenci ve öğretmenlerin öğrenci özerkliğini algılamaları ve öğrenci özerkliğinden beklentileri arasında fark olduğunu göstermistir. Öğretmenlerin algılamaları ve beklentileri ile kıyaslandığında, öğrencilerin beklentilerinin çoğunlukla daha yüksek iken algılamalarının daha düsük olduğu saptanmıstır. Öğretmenler, sınıf yönetimi, ders isleyisi gibi belli alanlarda sorumluluklarını paylasmak istemediklerini ifade etmislerdir. Sosyo-demografik verilere iliskin, öğrencilerin öğrenci özerkliğinden beklentilerini etkileyen 7 özellik bulunmustur: cinsiyet, brans, memleketin bulunduğu bölge, her hafta ?ngilizce TV programı izlemeye ayrılan zaman, özel bir dil okuluna katılma deneyimi, ?ngilizce öğrenme nedenleri ve ?ngilizce dersi basarı notu. Ayrıca, öğrencilerin öğrenci özerkliğinden beklentilerini etkileyen 3 davranıssal faktör saptanmıstır: öğrencilerin otorite olarak öğretmenlerine duydukları saygı, öğrenim amaçlarından yoksunlukları ve kendi öğrenim sonuçlarına dair aldıkları tam sorumluluk.
Özet (Çeviri)
Learner autonomy? has received a substantial interest in the field of language teaching, which gave birth to many research studies conducted in the field. The purpose of this study is to investigate how much difference exists between Turkish students? and their teachers? perceptions of learner autonomy as currently practiced and what their expectations related to the role for learner autonomy in class are. The study also aims to determine socio-demographic characteristics of students based on which their expectations of learner autonomy might differ. It further investigates whether there is relationship between students? expectations of learner autonomy and attitudinal factors. The subjects of the study comprised 282 EFL students and 27 teachers at three state universities in Turkey. Data were collected by means of a questionnaire given to the students and teachers and interviews conducted with teachers. Statistical Package for the Social Science (SPSS) Version 15.0 was used to analyze the data. Findings revealed a mismatch between students and teachers regarding their perceptions and expectations of learner autonomy. Students? perceptions were found to be lower, while their expectations as to the implementation of learner autonomy in classroom practices were mostly higher compared to teachers? perceptions and expectations. Teachers reported their unwillingness to share responsibility on certainareas of teaching such as classroom management and methodology. Concerning the socio-demographic data, the study found 7 students? demographic characteristics based on which students? expectations of learner autonomy differ: gender, major, geographic hometown region, hours spent watching English TV programs per week, experience of attending a private language school, reasons for learning English, grade in English course. Furthermore, the findings obtained in this study indicated that there are 3 attitudinal factors affecting the degree of students? expectations of learner autonomy: students? respect for their teacher as the authority figure, students? lack of learning goals and students? taking full responsibility for their learning outcomes.