Politics of life: Ecopolitics of The War of the Worlds by H.G. Wells
Hayatın politikası: H.G. Wells'in Dünyalar Savaşı'nın ekopolitikası
  1. Tez No: 948836
  2. Yazar: SONER GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN PARÇAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu yüksek lisans tezi H.G. Wells'in Dünyalar Savaşı (1898) adlı romanını ekopolitika teorisini kullanarak irdeleyecektir. Tezin ana iddiası bütün yaşayan organizmaların ve yaşamayan şeylerin politika ve siyaset tarafından karar verilmesidir. Özellikle, bu tez organik veya inorganik şeylerin var oluşunun politika tarafından karar verilmesidir. İlk olarak, bu tez bilim kurgu türünü tanımlayacaktır. Sonrasında ekopolitika teorisini açıklayıp, bu teoriyi ekoeleştiri ve biyopolitik teorileriyle destekleyecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study H.G. Wells' The War of the Worlds (1898) novel by analysing it through the lens of ecopolitics. The central claim of this thesis is that politics determines the lives of all beings, as well as non-living things. Especially, this thesis will argue whether organic or inorganic, politics affect the right to exist. Initially, this thesis will explore the science fiction genre. Later, it will examine ecopolitics and support the theory by utilising ecocriticism and biopolitics, which are interrelated.