Radyoloji ünitelerinde çalışan sağlık personellerinde depresyon,anksiyete,stres ve yaşam doyumunu etkileyen faktörler
Factors affecting depression, anxiety, stress, and life satisfaction among healthcare professionals working in radiology units
- Tez No: 948839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EŞREF ALKIŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, radyasyonla çalışan sağlık personelinin depresyon, anksiyete ve stres seviyelerini değerlendirmek ve bu psikolojik faktörlerin yaşam doyumlarıyla olan ilişkisini belirlemektir. Metod: Araştırma tanımlayıcı bir nitelikte gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Muş ilindeki kamu hastanelerinde yürütülmüştür. Veri toplama süreci 25 Mart 2024 ile 25 Nisan 2024 tarihleri arasında tamamlanmıştır. Katılımcılara veri toplamak amacıyla sırasıyla kişisel bilgi formu, Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASÖ) ve Yaşam Doyumu Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Sağlık çalışanlarının depresyon, anksiyete ve stres seviyelerinin genel olarak orta düzeyin altında olduğu, yaşam doyumlarının ise sınırlı kaldığı tespit edilmiştir. Sonuç ve öneriler: Radyasyona maruz kalma süresi ile anksiyete ve depresyon seviyeleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışanların depresyon, anksiyete ve stres seviyelerinin düzenli olarak izlenmesi ve gerektiğinde uzmanlara yönlendirilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to assess the levels of depression, anxiety, and stress among healthcare personnel working with radiation and to determine the relationship between these psychological factors and their life satisfaction. Method: The research was conducted in a descriptive manner. The study was carried out in public hospitals in the province of Muş. Data collection was completed between March 25, 2024, and April 25, 2024. In order to collect data from participants, a personal information form, the Depression, Anxiety, and Stress Scale (DASS), and the Life Satisfaction Scale were administered, respectively. Results: It was found that the healthcare workers' levels of depression, anxiety, and stress were generally below the moderate level, while their life satisfaction remained limited. Conclusion and recommendations: A significant positive correlation was found between the duration of radiation exposure and levels of anxiety and depression. It is important to regularly monitor employees' levels of depression, anxiety, and stress and to refer them to specialists when necessary.