Vampires of empowerment and destruction: A comparative study of sisterhood and solidarity in Jewelle Gomez's The Gilda Stories and Margaret Atwood's The Robber Bride
Güç ve yıkım vampirleri: Jewelle Gomez'in the Gilda Stories ve Margaret Atwood'un The Robber Bride romanlarında kız kardeşlik ve dayanışmanın karşılaştırmalı bir incelemesi
- Tez No: 948840
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezin temel amacı, feminist edebiyatın vampir figürü aracılığıyla gücü, hayatta kalmayı ve dayanışmayı nasıl yeniden tasarladığını araştırmaktır. Jewelle Gomez'in The Gilda Stories ve Margaret Atwood'un The Robber Bride eserlerine odaklanarak, bu tez kadınların hafıza, kimlik ve dönüşümle ilişkilerini tasvir eden iki anlatıyı inceler. Luce Irigaray, Audre Lorde, Simone de Beauvoir, Judith Butler, bell hooks ve Hélène Cixous'nun feminist teorilerinden yararlanan çalışma, bağlantı ve ihanetin kadınların baskı sistemleri içinde ve onlara karşı yaşama biçimlerini nasıl şekillendirdiğini analiz eder. Güç ve yıkımın zıt tasvirleri aracılığıyla tez, dayanışmanın zaman içinde nasıl oluştuğunu, meydan okunduğunu ve sürdürüldüğünü izler. Kız kardeşliğin güç, özen ve farklılığın kabulü yoluyla hayatta kalan devam eden bir uygulama olduğunu savunur. Bu tez, feminist hayatta kalma konusundaki zıt vizyonları yan yana getirerek, hafızanın, sevginin ve direnişin kadınların hayatlarını şekillendirmeye devam etme biçimi üzerine bir düşünce sunar ve feminist geleceklerin, dönüşüm, iyileşme ve umut için alan açma yönündeki ısrarlı çalışmalara bağlı olduğunu öne sürer.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to explore how feminist literature reimagines power, survival, and solidarity through the vampire figure. By focusing on Jewelle Gomez's The Gilda Stories and Margaret Atwood's The Robber Bride, this thesis examines the two narratives that portray women's relationships to memory, identity, and transformation. Drawing on feminist theories by Luce Irigaray, Audre Lorde, Simone de Beauvoir, Judith Butler, bell hooks, and Hélène Cixous, the study analyses how connection and betrayal shape the ways women live within and against systems of oppression. Through contrasting depictions of empowerment and destruction, the thesis traces solidarity as it is formed, challenged, and sustained over time. It argues that sisterhood is an ongoing practice that survives through strength, care, and acknowledgment of difference. By juxtaposing the contrasting visions of feminist survival, this thesis offers a reflection on the way memory, love, and resistance continue to shape women's lives, and it suggests that feminist futures depend on the persistent work of holding space for transformation, healing, and hope.