Muhasebe meslek mensuplarının adli muhasebeye ilişkin algı ve yaklaşımlarının analizi: Tokat ili örneği
An analysis of accounting professionals' perceptions and approaches towards forensic accounting: The Case of Tokat province
  1. Tez No: 948844
  2. Yazar: TUĞBA BİLKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA KARKACIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Tokat ilinde faaliyet gösteren muhasebe meslek mensuplarının adli muhasebe konusundaki bilgi düzeylerini ve yaklaşımlarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Günümüzde artan finansal suistimaller ve muhasebe hileleri, geleneksel denetim yöntemlerinin yetersiz kaldığını göstermiş ve adli muhasebenin önemini artırmıştır. Bu bağlamda adli muhasebe; muhasebe, hukuk ve denetim disiplinlerinin kesişiminde yer alan, özellikle mali usulsüzlüklerin tespitinde uzmanlık gerektiren bir alandır. Araştırma kapsamında Tokat ilindeki muhasebe meslek mensuplarına yönelik anket çalışması gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri, adli muhasebe algıları, hile ve yolsuzluk konusundaki görüşleri ile bu alanda eğitim ve mesleki gelişim düzeyleri incelenmiştir. Çalışmanın bulguları, Türkiye'de adli muhasebe uygulamalarının geliştirilmesi ve bu alandaki farkındalığın artırılması gereğine işaret etmektedir. Bu bağlamda adli muhasebe eğitiminin yaygınlaştırılması ve yasal düzenlemelerin güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the knowledge levels and approaches of accounting professionals in the province of Tokat regarding forensic accounting. The increasing prevalence of financial fraud and accounting irregularities has revealed the inadequacy of traditional auditing methods and highlighted the growing importance of forensic accounting. In this context, forensic accounting emerges as an interdisciplinary field combining accounting, law, and auditing, particularly specializing in the detection of financial misconduct. Within the scope of the research, a questionnaire was administered to accounting professionals in Tokat, and the collected data were analyzed using statistical methods. The study examined participants' demographic characteristics, perceptions of forensic accounting, opinions on fraud and corruption, and their level of training and professional development in this field. The findings indicate a need to enhance awareness of forensic accounting practices in Turkey and to promote the institutionalization of this field. Accordingly, the study recommends the expansion of forensic accounting education and the strengthening of related legal frameworks.