Adli muhasebe ve ilgili tarafların algı düzeyleri
Forensic accounting and perception levels of interested parties
  1. Tez No: 532751
  2. Yazar: FUAT ÇELİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Dünya ticaretinin küreselleşmesinin bir sonucu olarak ülke ekonomilerinin karmaşık bir hal aldığı görülmektedir. Bu karmaşıklıklar birçok suiistimalin ve yolsuzluğun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu durum, mevcut denetim sisteminin ve geleneksel muhasebenin eleştirilmesine yol açmış ve yeni bir bilim dalı olan adli muhasebenin ortaya çıkmasına öncülük etmiştir. Adli muhasebe, muhasebe ile hukuk ilke ve kurallarını bir araya getirerek mali sorunları çözümlemeye çalışan bir bilim dalıdır. Adli muhasebe mesleğini yürüten kişilere adli muhasebeci denilmektedir. Adli muhasebeci dava desteği, uzman tanıklık ve hile denetçiliği görevlerini yerine getirmektedir. Adli muhasebe denetim faaliyetlerinin yetersizliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır ve günümüzde başta ABD olmak üzere birçok ülkede yasal zemini olan bir meslektir. Bu çalışmada, dünyada son zamanlarda önemi giderek artan adli muhasebenin ülkemizdeki mevcut durumu, uygulanabilirliği ve adli muhasebecilerde bulunması gereken özelliklerin hem avukatların hem de muhasebe meslek mensuplarının gözünden belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada anket yöntemi kullanılmış ve Van ilinde bulunan 66 avukat ile 88 muhasebe meslek mensubuna yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Anket verileri SPSS 20 paket programları ile analiz edilmiş olup, analiz sonucunda katılımcıların adli muhasebe konusundaki algı düzeylerinin düşük olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca katılımcıların adli muhasebenin Türkiye'de uygulanmasına ilişkin olumsuz yönde ifade belirttikleri görülmektedir. Ayrıca bazı sorulara verilen cevapların katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As a result of the globalization of world trade, it seems that the country's economy has become complicated. These complexities have led to many abuses and corruption. This has led to the criticism of the existing audit system and traditional accountancy and pioneered the emergence of a new science branch, the forensic accounting. Forensic accounting is a scientific discipline that tries to solve financial problems by combining accounting and legal principles and rules. The person who carries out the forensic accounting profession is called forensic accountant. Forensic accountant fulfills the duty of litigation support, expert testimony and fraud auditor. Forensic accounting has emerged as a consequence of the insufficiency of audit activities and today it is a profession with legal grounds in many countries, especially in the USA. In this study, it was aimed to determine the current state of the forensic accounting, which is increasingly prevalent in the world, feasibility and the features that should be found in forensic accountants, both in the eyes of lawyers and accountants. Survey method was used in the study and survey was applied through face to face to 88 accounts and 66 lawyers in Van province. The survey data is was analyzed by SPSS 20 software packages, as a result of the analysis, it was observed that the perception level of the participants on the subject of forensic accounting was low. Also, participants tend to refer to expressions in a negative direction for the implementation of forensic accounting in Turkey. It was also found that the answers to some questions differed according to the demographic characteristics of the participants.