Analysis of the roots of Palestinian youth migration from Gaza to Istanbul: Motivations, challenges, and pathways
Gazze'den İstanbul'a Filistinli gençlerin göçünün nedenlerinin analizi: Motivasyonlar, zorluklar ve yollar
- Tez No: 948863
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ZAFER ÇELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Gazze'den İstanbul'a genç Filistinlilerin göçü, istikrarsızlık, siyasi çekişmeler, ekonomik zorluklar ve daha iyi eğitim fırsatları gibi faktörler tarafından yönlendirilen giderek büyüyen bir olgu haline gelmiştir. Bu çalışma, bu göç sürecinin kökenlerini analiz etmekte, zorlukları ve göç yollarını tartışmakta ve İstanbul'un neden öncelikli bir destinasyon olarak seçildiğini açıklamaktadır. İstanbul'da ikamet eden genç Filistinlilerle yapılan niteliksel görüşmeler, göç kararlarını etkileyen temel unsurları ortaya koymaktadır. Bu unsurlar arasında Gazze'deki ekonomik yetersizlikler, Türkiye'deki oturma izinlerine erişimdeki zorluklar ve İstanbul'un sadece bir yerleşim bölgesi olmakla kalmayıp aynı zamanda bir geçiş noktası olarak işlev görmesi yer almaktadır. Araştırmanın bulguları, genç Filistinlilerin ekonomik ve sosyal entegrasyon süreçlerinde karşılaştıkları zorlukları özetlemektedir. Özellikle istihdam fırsatlarına erişim, oturma izinlerinin sınırlı oluşu ve çevredeki kültüre uyum sağlama konuları öne çıkmaktadır. Araştırma ayrıca“beyin göçü”kavramını ele alarak, yetenekli Filistinlilerin İstanbul'a göç ettiğini ve bu durumun Gazze'nin uzman iş gücünü azaltma etkisini incelemiştir. Bu çerçevede çalışma, daha iyi entegrasyon stratejileri geliştirilmesi, yasal oturma izninin daha erişilebilir hale getirilmesi ve Filistinli profesyonellerin Gazze'nin ekonomik kalkınmasına bağlı kalmasını sağlayacak ulusötesi bir istihdam modeli teşvik edilmesi için politika önerileri sunmaktadır. İstanbul'u daha geniş göç çerçeveleri içinde konumlandırarak, araştırma akademik alandaki Filistinli hareketlilik söylemini genişletmekte, zorunlu göç hakkındaki geleneksel anlatıları yeniden şekillendirmekte ve yapılandırılmış göç stratejilerine dair içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The migration of young Palestinians from Gaza to Istanbul is a growing phenomenon driven by instability and political strife, economic hardship, and further educational aspirations. The present study analyzes the root causes of such migration, discussing the challenges and pathways of this migration process by shedding light on why Istanbul is predominantly chosen as a destination. The qualitative interviews conducted with Palestinian youth residing in Istanbul substantiate that factors linked to migration school direction are economic deficiencies of Gaza, inaccessibility to Turkish residency policies, and the fact that not only does Istanbul serve as a settlement market, but also that it acts as a transit labor. The findings summarize the challenges that Palestinian youth encounter in terms of the economic and social integration processes, especially concerning access to employment, limitations of residency, and adjustment to the surrounding culture. The research also looked at another level of 'brain drain' where skilled Palestinians migrate to Istanbul to work while emptying Gaza's expertise. Hence, the research offers policy suggestions to better integrate strategies, to have more accessible legal residency, and promote a transnational employment model that retains Palestinian professionals linked to the economic development of Gaza. By locating Istanbul amidst wider migration frameworks, the research furthers Palestinian mobility discourse in academia to remodel traditional narratives on forced displacement and allows for insight into structured migration strategies.