Ortaokul matematik öğretmeni adaylarının problem çözme süreçlerindeki grup üstbiliş becerilerinin incelenmesi
Exploring group metacognitive skills of preservice middle school mathematics teachers in problem solving
  1. Tez No: 948865
  2. Yazar: ERSİN ZÖĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ ÖZGELDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, ortaokul matematik öğretmeni adaylarının grup temelli problem çözme süreçlerinde sergiledikleri üstbilişsel becerileri incelemeyi amaçlamaktadır. Üstbiliş, bireylerin kendi düşünme süreçlerini planlama, izleme ve değerlendirme yoluyla düzenlemelerine olanak tanıyan bilişsel bir kontrol mekanizmasıdır. Literatürde üstbilişin bireysel düzeydeki kullanımı oldukça kapsamlı olarak araştırılmıştır; ancak grup ortamlarında nasıl yapılandığına dair çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu nedenle, araştırmada öğretmen adaylarının grup içinde sergiledikleri biliş bilgisi, planlama, izleme ve değerlendirme becerileri analiz edilmiştir. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması yöntemiyle yürütülmüştür. Katılımcılar, 2024–2025 eğitim-öğretim yılı güz döneminde bir devlet üniversitesinin ortaokul matematik öğretmenliği programına kayıtlı 53 öğretmen adayıdır. Veriler; Problem Çözme Envanteri, sesli düşünme protokolleri, yarı yapılandırılmış görüşmeler, çözüm kâğıtları ve araştırmacı gözlem notları yoluyla toplanmış; içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, öğretmen adaylarının grup çalışmaları sırasında üstbilişsel becerileri bilinçli ve stratejik biçimde kullandıklarını göstermiştir. Özellikle tahmin yürütme, strateji planlama, süreci izleme ve sonuca yönelik değerlendirme davranışlarının sıklıkla kullanıldığı görülmüştür. Ayrıca grup içi tartışmaların, bireylerin kendi düşünme süreçlerini fark etmelerini ve ortak kararlar geliştirmelerini desteklediği anlaşılmıştır. Bu bağlamda grup ortamlarının, bilişsel etkileşim ve öğrenme kalitesini artırma potansiyeline sahip olduğu söylenebilir. Araştırma sonuçları, öğretmen eğitimi programlarında grup temelli üstbiliş uygulamalarına sistemli biçimde yer verilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Ayrıca bu tür uygulamalar, öğretmen adaylarının eleştirel düşünme, iletişim, karar alma, öz-yönetim ve işbirliği becerilerini de geliştirebilecek potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the metacognitive skills demonstrated by prospective middle school mathematics teachers during group-based problem-solving processes. Metacognition is a cognitive control mechanism that allows individuals to regulate their own thinking processes through planning, monitoring, and evaluation. While the individual use of metacognition has been extensively investigated in the literature, studies on how it is structured in group settings remain limited. Therefore, this research analyzes the prospective teachers' skills in declarative knowledge, planning, monitoring, and evaluation within a group context. The study was conducted using a qualitative case study design. Participants consisted of 53 prospective teachers enrolled in the middle school mathematics teacher education program at a public university during the fall semester of the 2024–2025 academic year. Data were collected through the Problem Solving Inventory, think-aloud protocols, semi-structured interviews, solution papers, and researcher observation notes, and analyzed using content analysis. The findings revealed that the participants consciously and strategically employed metacognitive skills during group work. Specifically, behaviors such as prediction, planning strategies, monitoring progress, and evaluating outcomes were frequently observed. Additionally, group discussions helped individuals recognize their own thought processes and develop joint decisions. In this context, it can be stated that group settings have the potential to enhance cognitive interaction and the quality of learning. The results of the study suggest that metacognition-based group activities should be systematically integrated into teacher education programs. Furthermore, such practices have the potential to foster prospective teachers' critical thinking, communication, decision-making, self-management, and collaboration skills.