Metabolik sendromlu hastalarda epikardiyal yağ dokusu kalınlığı ile 25(OH) vitamin D arasındaki ilişki
Relationship between epicardial adipose tissue thickness and 25 (OH) vitamin D in patients with metabolic syndrome
- Tez No: 948890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ OKUTURLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Metabolik sendrom, insülin direnciyle başlayan sistemik bozuklukların birbirine eklendiği, sıklığı giderek artan bir sendromdur. Epikardiyal yağ dokusunun (EKYD) son yıllarda önemi anlaşılmaya başlamış olup salgıladığı proinflamatuar sitokinler ile inflamasyon oluşumunda katkısı kanıtlanmıştır. Vitamin D reseptörünün (VDR) birçok dokuda keşfi ile vitamin D' nin kemik metabolizması dışındaki etkileri son yıllarda araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Çalışmamızda metabolik sendromlu hastalarda EKYD kalınlığı ve vitamin D düzeyleri bakılmış ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Ek olarak EKYD kalınlığı ile vitamin D arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma 84 diyabeti olmayan metabolik sendromlu hasta ile 64 sağlıklı birey olmak üzere toplam 148 hasta üzerinden yapılmıştır. Tüm hastaların ekokardiyografi ile EKYD kalınlığı hesaplanmış ve serum 25 (OH) vitamin D düzeyi bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome is a syndrome characterized by a cascade of systemic disorders, beginning with insulin resistance, and is increasingly prevalent. The importance of epicardial adipose tissue (EPAT) has recently begun to be recognized, and its contribution to inflammation has been demonstrated through the proinflammatory cytokines it secretes.With the discovery of the vitamin D receptor (VDR) in many tissues, the effects of vitamin D beyond bone metabolism have attracted the attention of researchers in recent years. In our study, we measured the thickness of the ECV and vitamin D levels in patients with metabolic syndrome and compared them with those in a healthy control group. Additionally, the relationship between ECV thickness and vitamin D was examined. The study included a total of 148 patients: 84 patients with metabolic syndrome without diabetes and 64 healthy individuals. For all patients, ECV thickness was calculated using echocardiography, and serum 25(OH) vitamin D levels were measured.