The impact of regional health and education expenditures on economic growth in Türkiye
Türkiye'de bölgesel sağlık ve eğitim harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 948891
  2. Yazar: MUHAMMED HASAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. ZAFER ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tezde beşeri sermayenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisine ilişkin Türkiye'de ekonomik büyüme üzerinde beşeri sermayenin sağlık ve eğitim unsurlarının ne kadar etkili olduğu sorusuna cevap aranmış ve mekansal panel veri yöntemi çerçevesinde ampirik bir analiz gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda beşeri sermayeyi temsil eden sağlık harcamaları değişkeninin Türkiye'de ekonomik büyüme üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu sonuç beşeri sermaye teorisi ile her ne kadar ters düşen bir sonuç olsa da gelişmekte olan ülkeler için bu tür sonuçların olabileceği ilgili literatür kapsamında desteklenmektedir. Beşeri sermayeyi temsil eden bir diğer değişkenimiz olan eğitim harcamaları değişkeni ise Türkiye'de ekonomik büyüme üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisinin bulunduğu ve iller düzeyinde bu etkinin komşuluk ilişkilerinden de etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the question of how effective the health and education components of human capital are on economic growth in Türkiye was examined, and an empirical analysis was conducted within the framework of the spatial panel data method. The analyses revealed that the variable representing health expenditures, which serves as a proxy for human capital, does not have a statistically significant effect on economic growth in Türkiye. Although this finding appears to contradict human capital theory, it is supported in the relevant literature as a possible outcome for developing countries. On the other hand, the variable representing education expenditures, another proxy for human capital, was found to have a statistically significant effect on economic growth in Türkiye, and this effect at the provincial level was also influenced by spatial (neighborhood) relationships.