The mediating role of perfectionism and imposter phenomenon in the relationship between perceived parenting and social anxiety
Algılanan ebeveynlik ve sosyal anksiyete arasındaki ilişkide mükemmeliyetçilik ve sahtekarlık fenomeninin aracı rolü
- Tez No: 948889
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN MERAL ÖGÜTCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, algılanan olumsuz ebeveynliğin sosyal anksiyete ile ilişkisi üzerinde mükemmeliyetçilik ve sahtekârlık fenomeninin ardışık aracılık rollerini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmanın örneklemini, yaşları 18 ile 35 arasında değişen 341 birey oluşturmuştur. Katılımcılar, çevrim içi olarak Qualtrics aracılığıyla uygulanan Demografik Bilgi Formu, Young Ebeveynlik Envanteri (YPI), Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (FMPS), Clance Sahtekârlık Fenomeni Ölçeği (CIPS) ve Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği'ni (LSAS) doldurmuşlardır. Seri aracılık analizleri, algılanan olumsuz annelik ve babalık için ayrı ayrı yürütülmüştür. Bulgular, hem mükemmeliyetçiliğin hem de sahtekârlık fenomeninin, algılanan olumsuz ebeveynlik ile sosyal anksiyete arasındaki ilişkiyi anlamlı şekilde aracıladığını göstermiştir. Özellikle, mükemmeliyetçilik ve sahtekârlık fenomeni üzerinden dolaylı etkiler hem algılanan olumsuz annelik hem de babalık için anlamlı bulunmuştur. Bu bulgular, algılanan olumsuz ebeveynliğin mükemmeliyetçi eğilimleri ve sahtekârlık duygularını besleyebileceğini ve bunun da sosyal anksiyeteye yönelik duyarlılığı artırabileceğini göstermektedir. Algılanan olumsuz ebeveynlik ile sosyal anksiyete arasındaki yolları netleştirerek bu çalışma, hem kuramsal modellere katkı sağlamakta hem de bilişsel davranışçı müdahale yaklaşımlarının geliştirilmesine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the serial mediating roles of perfectionism and the imposter phenomenon in the relationship between perceived negative parenting and social anxiety. The study sample consisted of 341 individuals aged between 18 and 35. Participants completed a Demographic Information Form, the Young Parenting Inventory (YPI), Frost Multidimensional Perfectionism Scale (FMPS), Clance Imposter Phenomenon Scale (CIPS), and Liebowitz Social Anxiety Scale (LSAS) through an online survey administered via Qualtrics. Serial mediation analyses were conducted separately for perceived negative mothering and fathering. Results revealed that both perfectionism and imposter phenomenon significantly mediated the relationship between perceived negative parenting and social anxiety. Specifically, the indirect effects through perfectionism and imposter phenomenon were significant for both perceived negative mothering and fathering. These findings suggest that perceived negative parenting may foster perfectionistic tendencies and imposter feelings, which in turn increase vulnerability to social anxiety. By clarifying the pathways linking perceived negative parenting to social anxiety, the study contributes both to theoretical frameworks and to the refinement of clinical practices in cognitive-behavioral settings.