Normal ve U.V ile ışınlanmış Spalax leucodon (Rodentia:Spalacidae)'da kan sayımı ve kan hücrelerinin ışık mikroskobuyla incelenmesi
A Light microscopic study of the blood cells and blood counting in intact and UV-irradiated Spalax leucodon (Rodentia:Spalacidae)
- Tez No: 13532
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
NORMAL VE U.V İLE IŞINLANMIŞ Spalax leucodon (RODENTIA: SPALACIDAE)'da KAN SAYIMI VE KAN HÜCRELERİNİN IŞIK MİKROSKOBUYLA İNCELENMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ).. SELAMİ CANDAN GAZt ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL - 1990 Ö Z Bu çalışmada, normal ve ultra viyole ile ışınlanmış Spalax leu codon (Körfare)'larda kan hücrelerinin sayımı, hemoglobin miktarı ve hematokrit değerleri belirlendi. Normal ve U.V. ile ışınlandırılan hayvanlardan elde edilen sonuçlar karşılaştırıldı. U.V ile 52, 112 ve 160 saat ışınlandırılan hayvanların lökosit sayısı ve hemotokrit değerlerinde, ışınlandırılmamış olanlara nazaran bir düşme tespit edildi. Hemoglobin miktarı ve eritrosit sayısında ise normale yakın değerler kaydedildi. Normal ve U.V ile ışınlandırılmış hayvanlardan yapılan yayma preparatlardan, kan hücrelerinin fotoğrafları çekildi. U.V ile ışınlandırılmış hayvanların lökositlerinde, çekirdek ve sitoplazma bozulmaları gözlendi.
Özet (Çeviri)
A LIGHT MICROSCOPIC STUDY OF THE BLOOD CELLS AND BLOOD COUNTING IN INTACT AND UV-IRRADIATED Spalax leucodon (RODENTIA: SPALACIDAE) (M. Sc. Thesis) SELÂMI CANDAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER - 1990 ABSTRACT In this study, it has been determined blood cells counting, hemoglobin amount and hematocrit volues in normal and irradiated SJeucodon. The results obtained from normal and irradiated animals have been compared. After U.V. irradiation of 52, 112 and 168 hours, it has been observed a decrease in leucocyte number and hematocrit values of animals, in respect of unirradiated ones. Hemoglobin amount and erytrocyt number was nearly normal level. It has been taken micrographs of smear samples from normal and irradiated animals. In leucocytes of irradiated animals by U.V. nuc leus and cytoplasm aberation have been observed. 11