Acetamiprid'in ratların çeşitli dokularında meydana getirdiği toksisite üzerine sodyum selenitin koruyucu rolü
The toxicity of Acetamiprid in various tissues of rats and the protective role of sodium selenite
- Tez No: 948913
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Fizyopatoloji, Patoloji, Biology, Physiopathology, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Acetamiprid, yaygın olarak kullanılan ticari neonikotinoidlerden birisidir. Neonikotinoidler, böcek kontrolünde son yıllarda oldukça adından bahsedilen bir pestisit grubudur. Selenyum ise gıdalarda doğal olarak bulunan, vücut için önemli bir antioksidandır. Bu tez çalışmasında, Acetamiprid, Sodyum selenit, Acetamiprid+SodyumSelenit 28 gün boyunca yetişkin erkek Wistar ratlara gavaj yoluyla verilmiştir. Uygulamadan sonra ratların böbrek ağırlıkları, böbrek fonksiyonunun göstergesi olan serum üre, ürik asit ve kreatinin miktarları ve ışık mikroskobuyla böbrek dokularında meydana gelen histopatolojik değişiklikler kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Deneyin 4. haftasının sonunda kontrol grubu, Sodyum selenit uygulanan grup, Acetamiprid uygulanan grup ve Sodyum selenit+Acetamiprid uygulanan gruplar absolü böbrek ağırlıkları ve nisbi böbrek ağırlıkları bakımından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik gözlenmemiştir. Kontrol grubu Sodyum selenit uygulanan grup ile karşılaştırıldığında üre, ürik asit ve kreatinin değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik gözlenmemiştir. Kontrol grubu ve Sodyum selenit uygulanan gruplar ile Acetamiprid ve Sodyum selenit+Acetamiprid uygulanan gruplar karşılaştırıldığında serum üre seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış, ürik asit ile kreatinin seviyelerinde bir değişilik olmadığı gözlenmiştir. Acetamiprid uygulanan grup Sodyum selenit+Acetamiprid uygulanan grup ile karşılaştırıldığında ise Sodyum selenit+Acetamiprid uygulanan grupta serum üre, ürik asit ve kreatinin seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş gözlenmiştir. Böbrek dokusu incelendiğinde Acetamiprid uygulanan grupta şiddetli tübüler dejenerasyon ve vasküler konjesyon, orta derecede glomerular atrofi, hemoroji, infiltrasyon ve glomerular lobulasyon gözlemlenmiştir. Sodyum selenit+acetamiprid uygulanan grupta ise dahaz hafif derecede histopatolojik değişiklikler gözlemlenmiştir. Sonuç olarak acetamiprid ratlarda nefrotoksisiteye sebep olmuştur ve sodyum selenit bu nefrotoksisiteyi tam olarak azaltmasa da hafiflettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Acetamiprid is one of the most commonly used commercial neonicotinoids. Neonicotinoids have recently gained significant attention as a group of pesticides used in insect control. Selenium, on the other hand, is a naturally occurring antioxidant in food that is essential for human health. In this thesis, Acetamiprid, Sodium selenite, and a combination of Acetamiprid + Sodium selenite were administered via gavage to adult male Wistar rats for 28 days. After the administration period, kidney weights, serum levels of urea, uric acid, and creatinine (which are indicators of kidney function), as well as histopathological changes in kidney tissues under light microscopy, were examined comparatively with the control group. At the end of the 4th week of the experiment, no statistically significant differences were observed in absolute or relative kidney weights between the control group, the Sodium selenite group, the Acetamiprid group, and the Sodium selenite + Acetamiprid group. When comparing the control group and the Sodium selenite group, no significant differences were found in the serum levels of urea, uric acid, and creatinine. However, when the control group and Sodium selenite treated groups were compared with Acetamiprid and Sodium selenite+Acetamiprid treated groups, a statistically significant increase in serum urea levels and no change in uric acid and creatinine levels were observed. When Acetamiprid treated group was compared with Sodium selenite+Acetamiprid treated group, a statistically significant decrease was observed in serum urea, uric acid and creatinine levels in Sodium selenite+Acetamiprid treated group. When the kidney tissue was examined, severe tubular degeneration and vascular congestion, moderate glomerular atrophy, hemorrhage, infiltration and glomerular lobulation were observed in Acetamiprid treated group. Mild histopathologic changes were observed in the sodium selenite+acetamipride treated group. In conclusion, acetamiprid caused nephrotoxicity in rats and sodium selenite alleviated this nephrotoxicity, although not completely.