Gonartroz tanılı hastalarda kraniyosakral terapinin etkinliği
Effectiveness of craniosacral therapy in patients diagnosed with gonarthrosis
- Tez No: 948918
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA TUĞBA TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamız, gonartrozu olan hastalarda hafif dokunuşlarla uygulanan bir manuel terapi türü olan ve otonom sinir sistemini etkileyerek iyileşme sürecini hızlandırabilen kraniyosakral terapinin; ağrı, kalp hızı değişkenliği, eklem sertliği, fiziksel fonksiyon, yaşam kalitesi, vücut algısı, kinezyofobi ve dinamik denge üzerine etkilerini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışma, 40-85 yaşları arasında gonartroz tanısı olan gönüllü 21 kişi ile yapıldı. Katılımcılar ev egzersizi (n=10), kraniyosakral terapiye ek verilen ev egzersizi (n=11) olmak üzere iki gruba ayrıldı. 6 hafta boyunca; ev egzersizleri her gün, kraniyosakral terapi ise haftada 1 gün uygulandı. Ağrı“Vizüel Analog Skala”, kinezyofobi“Tampa Kinezyofobi Ölçeği”, yaşam kalitesi“SF-36 Yaşam Kalitesi Anketi”, ağrı, sertlik ve fiziksel fonksiyon“WOMAC Osteoartrit İndeksi”, vücut algısı“Vücut Algısı Ölçeği”, dinamik denge ve düşme riski“Zamanlı Kalk Yürü Testi”, öz etkililik“Artritlerde Öz Etkililik”ve kalp hızı değişkenliği Polar H10 model kalp hızı monitörü ile tedavi öncesi ve sonrası değerlendirildi. Hasta memnuniyeti soruldu. Veri analizleri için ise IBM SPSS Statistics 26.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to investigate the effects of craniosacral therapy, which is a type of manual therapy applied with light touches and can accelerate the healing process by affecting the autonomic nervous system, on pain, heart rate variability, joint stiffness, physical function, quality of life, body perception, kinesiophobia and dynamic balance in patients with gonarthrosis. The study was conducted with 21 volunteers aged 40-85 years with a diagnosis of gonarthrosis. Participants were divided into two groups as home exercise (n=10) and CST and home exercise (n=11). For 6 weeks; home exercises were performed every day and CST was performed 1 day a week. Pain was assessed with“Visual Analog Scale”, kinesiophobia with“Tampa Kinesiophobia Scale”, quality of life with“SF-36 Quality of Life Questionnaire”, pain, stiffness and physical function with“WOMAC Osteoarthritis Index”, body perception with“Body Perception Scale”, dynamic balance and fall risk with“Timed Up and Go Test”, self-efficacy with“Self-Efficacy in Arthritis”and HRV with Polar H10 model heart rate monitor before and after treatment. Patient satisfaction was asked. IBM SPSS Statistics 26.0 program was used for data analysis.