İnsan dermal fibroblastlarına nitrojen mustard ve 2-kloroetil etil sülfür maruziyetinin metabolomik değerlendirmesi
Metabolomic evaluation of nitrogen mustard and 2-cloroethyl ethyl sulfide exposure to human dermal fibroblasts
  1. Tez No: 948917
  2. Yazar: ERDİM SERTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KENAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi KBRN Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi KBRN Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: İki farklı blister ajanı, nitrojen mustard (bis(2-kloroetil)metilamin, HN2) ve 2-kloroetil etil sülfür (CEES), kullanılarak geliştirilen insan dermal fibroblast hücre hattı modelinde IC50 dozlarına 24 ve 48 saat süreyle maruz kalınması ile gelişen metabolik değişiklikleri ve bu süreçlerin ürünü olarak ortaya çıkan metabolom verilerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Belirlenen IC50 düzeyleri üzerinden 24. ve 48. saatlerdeki kontrol, HN2 maruziyet ve CEES maruziyet grupları olmak üzere altışar örnekten oluşan toplam altı farklı grup oluşturularak GC-MS ile 125 metabolit için metabolomik analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, temel bileşenler analizi ve kısmi en küçük kareler analizi (PLS-DA) yöntemleri ile değerlendirilerek grupların farklılığı gösterilmiştir. Devamında farklılaştırmaya neden olan metabolitlerin bulunması için 'variable important in project' grafiklerinden yararlanılmıştır. En son olarak yolak analizleri yapılmış ve fenotipte en çok hangi yolakların değiştiği tespit edilmiştir. Bulgular: GC-MS ile değerlendirilen 125 metabolitin 70'inin düzeylerinde istatistiksel anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir (p0.05). Anlamlı veriler için p0.01 (-log10 ölçeğinde 2) alındığında 14 metabolitin (miristik asit, liksosilamin, D-tagatoz, gliserol, ribonolakton, fosfoserin, oleik asit, palmitoleik asit, pektin, mannitol, alloz, Ofosfoetanolamin, 5-aminopentanoik asit, putresin) artış yönünde değişim gösterirken diğer 14'ünün ise azaldığı (glukonolakton, lizin, sedoheptüloz, 2-keto-L-glukonat, eritroz, metil beta-D-glukopiranosid, ornitin, 4-hidroksikinolin, serin, l-sistein, αketoizovalerik asit, laktik asit, ribitol, pantotenik asit) tespit edilmiştir. Sonuç: Özellikle CEES 48. saat metabolom sonuçlarının belirgin olarak ayrıştığı gözlenmiştir. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı metabolitlerin glikolizpentoz fosfat yolağı; pantotenik asit-CoA sentez yolakları; miristik, palmitoleic, oleic asit üzerinden PPARα sistemi gibi hücre canlılığın korunmasında büyük önem taşıyan ana metabolik yolaklarda rol oynayan önemli ara ürünler oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to evaluate and compare the metabolic changes in a human dermal fibroblast cell line model developed using two different blister agents, nitrogen mustard (bis(2-chloroethyl)methylamine, HN2) and 2-chloroethyl ethyl sulfide (CEES), after exposure to IC50 doses for 24 and 48 hours. Materials and Methods: A total of six different groups consisting of six samples each were formed as control, HN2 exposure and CEES exposure groups at 24th and 48th hours based on the determined IC50 levels. Metabolomic analysis was performed for 125 metabolites by GC-MS. The data were evaluated by principal component analysis and partial least squares discriminant analysis (PLS-DA) to show the differences between the groups. Subsequently, 'variable importance in projection' graphs were used to find the metabolites that cause differentiation. Finally, pathway analyses were performed and it was determined which pathways changed the most in the phenotype. Results: Statistically significant differences were detected in the levels of 70 out of 125 metabolites evaluated by GC-MS (p 0.05). When p 0.01 (-log10 2) is taken for significant data; 14 metabolites (myristic acid, lixosylamine, D-tagatose, glycerol, ribonolactone, phosphoserine, oleic acid, palmitoleic acid, pectin, mannitol, allose, Ophosphoethanolamine, 5-aminopentanoic acid, putrescine) showed an increase while the remaining 14 (gluconolactone, lysine, sedoheptulose, 2-keto-L-gluconate, erythrose, methyl beta-D-glucopyranoside, ornithine, 4-hydroxyquinoline, serine, l-cysteine, αketoisovaleric acid, lactic acid, ribitol, pantothenic acid) were significantly decreased. Conclusion: In particular, it was observed that the 48th hour metabolome results of CEES were significantly differentiated. When compared with the control group, significant metabolites were determined to be important intermediates that play crucial role in the main metabolic pathways that are of great importance in the maintenance of cell viability such as glycolysis-pentose phosphate pathway; pantothenic acid-CoA synthesis pathways; PPARα system via myristic, palmitoleic, oleic acid.