Klasik bale dalındaki lise öğrencilerine özelleştirilmiş fonksiyonel kor ve kalça bölgesine yönelik çevrim içi ve ev egzersiz programlarının fiziksel performans üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of online and home exercise programs on physical performance for the functional core and hip area customized for high school students in classical ballet
  1. Tez No: 911774
  2. Yazar: ZEKİYE GİZEM CANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KIRANDI, PROF. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bale ve Dans, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Ballet and Dance, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, klasik bale lise öğrencilerinde, 8 haftalık klasik baleye özelleştirilmiş fonksiyonel kor ve kalça bölgesine yönelik çevrimiçi ve ev egzersiz programlarının fiziksel performans üzerine etkilerinin ortaya konulmasıdır. Araştırmaya 28 gönüllü klasik bale öğrencisi katıldı. Katılımcılar ev egzersiz grubu (n=14), çevrimiçi egzersiz grubu (n=14) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki grup da baleye spesifik geliştirilen fonksiyonel kor ve kalça egzersizlerinden oluşan programı (8 hafta/ 3gün/ 45-60dk) uyguladı. Çevrimiçi egzersiz grubu, programı fizyoterapist/egzersiz uzmanı eşliğinde çevrimiçi olarak uygularken; ev egzersiz grubu ise aynı programı, iki haftalık periyotlarla kendilerine gönderilen görsel ve açıklamalar içeren, ev egzersiz programına göre evde kendi başlarına uyguladı. Araştırma önce ve sonrasında bale öğrencilerine antropometrik ölçümlerle birlikte gövde ve kalça kuvvet izokinetik testi, dikey sıçrama ve denge testleri uygulandı. Grup içi ön-son test değerlendirmesi için 'Paired Simple T' ve 'Wilcoxon Signed-rank' test, gruplar arası ön-test değerlendirmesinin istatiksel analizi için 'Repeat Measures Anova' testi kullanıldı. 8 haftalık egzersiz eğitimi sonrasında her iki grubun da tüm fiziksel performans parametrelerinde; gövde (fleksiyon-ekstansiyon)-kalça (fleksiyon-ekstansiyon, abduksiyon-adduksiyon) kuvveti, dikey sıçrama yüksekliği, denge düzeylerinde istatiksel olarak anlamlı artışlar sağlandı (p0,05). Yüksek disipline sahip bale dansçılarında baleye özelleştirilmiş ev ve çevrimiçi egzersiz programları, fiziksel performansı arttırmaktadır. Bale dansçılarına özelleştirilmiş fonksiyonel kor ve kalça bölgesine yönelik çevrimiçi ve ev egzersiz programları, fizyoterapistler ve egzersiz uzmanları tarafından bale dansçılarının fiziksel performanslarını arttırmak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of online and home exercise programs for functional cores and hips customized to 8-week classical ballet on physical performance in classical ballet high schools. A total of 28 volunteer classical ballet students joined in the study. Participants were divided into two groups: home exercise group (n = 14) and online exercise group (n = 14). Both groups applied the program (8 weeks / 3 days / 45-60 minutes) consisting of functional core and hip exercises developed specifically for ballet. While the online exercise group implements the program online under the guidance of a physiotherapist/exercise specialist; The home exercise group, on the other hand, applied the same program on their own at home, based on a home exercise combination, containing images and explanations sent to them in two-week periods. Before and after the research, trunk and hip strength isokinetic tests, vertical jumps and balance tests are encountered along with anthropometric measurements in bale studies. Paired Simple T' and 'Wilcoxon Signed-rank' tests were used for intra-group pre-post test evaluation and 'Repeat Measures Anova' test was used for statistical analysis of inter-group pre-post test evaluation. After 8 weeks of exercise training, all physical performance parameters of both groups; Statistically significant increases were achieved in trunk (flexion-extension)-hip (flexion-extension, abduction-adduction) strength, vertical jump height, and balance levels (p0,05). Ballet-specific home and online exercise programs increase physical performance in highly disciplined ballet dancers. Online and home exercise programs for the functional core and hip area customized for ballet dancers can be used by physiotherapists and exercise specialists to increase the physical performance of ballet dancers.