Aile hekimliği polikliniklerine başvuran KOAH hastalarında KOAH şiddeti ile depresyon ilişkisi
The relationship between severity of COPD and depression in COPD patients admitted to family medicine outpatient clinics
  1. Tez No: 948943
  2. Yazar: ZÜBEYR ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: KOAH nefes darlığı, öksürük, balgam gibi şikayetlerle seyredebilen, uyku kalitesini bozabilen, efor gerektiren aktiviteleri etkileyebilen, şiddeti arttıkça yaşam kalitesinin ciddi bir şekilde bozulduğu ve buna bağlı olarak kişide yetersizlik hissine kapılmaya, asosyal yaşam tarzına neden olabilen bir hastalıktır. Yaptığımız bu çalışmanın amacı; KOAH'lı hastalarda KOAH şiddeti ile depresyon sıklığı arasındaki ilişkiyi ve etkileyen diğer faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan araştırmamız, 01.06.2024-01.12.2024 tarihleri arasında İstanbul ili Bakırköy Dr Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran KOAH tanılı erişkin hastalarla, araştırmacı tarafından hazırlanmış 10 soruluk sosyodemografik veriler, 8 soruluk CAT ölçeği ve 21 soruluk Beck depresyon ölçeği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 125 hasta katılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 20 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: COPD is a disease that can progress with complaints such as shortness of breath, cough, sputum, disrupt sleep quality, affect activities that require effort, seriously impair quality of life as the severity increases, and accordingly cause a sense of inadequacy and asocial lifestyle. The aim of this study was to determine the relationship between severity of COPD and frequency of depression in patients with COPD and other factors affecting the relationship. Materials and Methods: Our descriptive study was conducted with adult patients diagnosed with COPD who applied to the Family Medicine Outpatient Clinics of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital in Istanbul between 01.06.2024-01.12.2024, using a 10-question sociodemographic questionnaire prepared by the researcher, the 8-question CAT scale and 21-question Beck depression scale. The study included 125 patients. IBM SPSS Statistics 20 program was used for data analysis.