Panoramik diş röntgenlerinden diş eksikliklerinin makine öğrenmesi kullanılarak tespiti ve sınıflandırılması
Detection and classification of dental deficiencies from panoramic dental X-rays using machine learning
- Tez No: 948951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL SENAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dijital teknolojiler ve yapay zekâ (YZ) tarafından yönlendirilen diş hekimliği araştırmalarındaki son gelişmeler, tanı ve tedavi planlamasını kökten değiştirmektedir. İnsan benzeri yeteneklere sahip olan YZ, diş hekimliği alanında özellikle dönüştürücü bir rol oynamakta; hassas analizler ve kişiselleştirilmiş tedavi seçenekleri sunmaktadır. Panoramik radyograflarda YZ, erken hastalık tespiti ve tedavi optimizasyonu için kritik bir araç olarak öne çıkmaktadır. Bu tez çalışması, diş sağlığı alanında YZ tabanlı bir klinik karar destek sistemi önermeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, makine öğrenmesi teknikleri kullanılarak, panoramik diş radyografları üzerinde eksik dişler ve bu bölgelere implant yerleştirme uygunluğu belirlenecektir. Bu doğrultuda, açık erişimli iki veri kümesi kullanılarak ve işlenerek oluşturulan yeni bir veri seti ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Diş Hekimliği Fakültesi'nden temin edilen hasta panoramik radyografi görüntülerinden oluşan gerçek veri seti kullanılmıştır. Farklı makine öğrenmesi teknikleri ve hibrit mimariler bu veri setleri üzerinde uygulanarak ve sergiledikleri performans sonuçları analiz edilerek ele alınan probleme en uygun akıllı yaklaşıma dair bir değerlendirme ortaya konulmuştur. Değerlendirme sonucunda önerilen bu bilgisayar destekli tanı sistemin diş hekimliğinde hasta bakımı ve tedavi karar verme süreçlerini desteklemesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Recent advancements in dental research driven by digital technologies and artificial intelligence (AI) have radically transformed diagnostic and treatment planning processes. AI, possessing human-like capabilities, plays a particularly transformative role in the field of dentistry by enabling precise analysis and personalized treatment options. In panoramic radiographs, AI emerges as a critical tool for early disease detection and treatment optimization. This thesis aims to propose an AI-based clinical decision support system in the field of dental health. To achieve this, missing teeth and the suitability of implant placement in these regions will be identified using machine learning techniques applied to panoramic dental radiographs. Accordingly, two publicly available datasets were combined and processed to create a new dataset, along with a real dataset composed of patient panoramic radiographic images obtained from Hamidiye Faculty of Dentistry, University of Health Sciences. Various machine learning techniques and hybrid architectures were applied to these datasets, and their performance results were analyzed to determine the most suitable intelligent approach to the problem. As a result of the evaluation, the proposed computer-aided diagnostic system is expected to support patient care and treatment decision-making processes in dentistry.