Sağlıklı genç yetişkinlerde akıllı telefon bağımlığının, postür, üst ekstremite fonksiyonu ve reaksiyon hızı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of smartphone addiction with posture, upper extremity function and reaction rate in healthy young adults
- Tez No: 948952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÖZDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı sağlıklı genç bireylerde akıllı telefon bağımlılığının, postür, üst ekstremite fonksiyonu ve reaksiyon hızı ile ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma, Mart 2023-Eylül 2024 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde bulunan araştırma laboratuvarında araştırmaya katılmaya gönüllü olan 97 Trakya Üniversitesi öğrencisi ile gerçekleştirildi. Katılımcıların sosyodemografik bilgileri kaydedildi. Çalışmamızda akıllı telefon bağımlılığı Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği (ATBÖ) ile; üst ekstremite aktivite ve katılım düzeyi QuickDASH anketi ile; boyun ağrı yoğunluğu ve kısıtlıkları Boyun Ağrı ve Dizabilite Ölçeği ile; postür değerlendirmesi New York Postür İndeksi ile; el reaksiyon hızı Fit-Light Trainer cihazı ile; el kavrama kuvveti ise Camry Elektronik El Dinanometresi ile değerlendirildi. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edildi. Araştırma değişkenlerinin Kurtosis (Basıklık) ve Skewness (Çarpıklık) değerleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The aim of the study is to determine the effects of the smartphone addiction on the posture, upper extremity functionand reaction time in healthy young adults. Material and Methods: The study conducted between March 2023 and September 2024 in the research laboratory of the Faculty of Health Sciences at Trakya University with 97 voluntary participants who were students of Trakya University. In our study, smartphone addiction was assessed using the Smartphone Addiction Scale (SAS); upper extremity activity and participation level were evaluated with the QuickDASH questionnaire; neck pain intensity and disability were measured using the Neck Pain and Disability Scale; posture assessment was conducted with the New York Posture Index; hand reaction time was evaluated using the Fit-Light Trainer device; and hand grip strength was measured with the Camry Electronic Hand Dynamometer. The Kurtosis (Flatness) and Skewness values of the research variables were examined.