Eklemeli imalatla üretilen kanadın manyetik etki ile titreşim karakteristiğinin incelenmesi
Investigation of the vibration characteristics of an additively manufactured wing under magnetic effect
  1. Tez No: 948964
  2. Yazar: YUSUF ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EMRE AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, eklemeli imalat teknolojisi ile üretilen kiriş ve airfoil geometrilerinin mekanik titreşim davranışları ve bu davranışların manyetik etki altında nasıl değiştiği detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, havacılık ve mühendislik uygulamalarında yaygın olarak kullanılan bu yapıların doğal frekanslarını ve titreşim modlarını belirleyerek, hem eklemeli imalatın bu alandaki potansiyel etkilerini hem de manyetik etki yoluyla titreşim özelliklerinin ne ölçüde kontrol edilebileceğini değerlendirmektir. Bu kapsamda, kiriş ve airfoil geometrileri üzerinde teorik, sayısal ve deneysel analizler yürütülmüştür. Geometriler için Euler-Bernoulli kiriş teorisi kullanılarak analitik modeller geliştirilmiş ve doğal frekans hesaplamaları yapılmıştır. Sayısal analizler, sonlu elemanlar yöntemi (FEM) tabanlı ANSYS yazılımında gerçekleştirilmiş, deneysel çalışmalar ise VIBXPERT II titreşim analiz cihazı ve darbe çekici kullanılarak yürütülmüştür. Ayrıca, airfoil numunesinde manyetik alan uygulanmasıyla elde edilen titreşim davranışı ayrıntılı olarak irdelenmiştir. Elde edilen teorik, sayısal ve deneysel titreşim sonuçları arasında yüksek düzeyde bir uyum olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuç, eklemeli imalatla üretilen yapıların dinamik davranışlarının hem teorik hem de sayısal yöntemlerle güvenilir bir şekilde modellenebileceğini göstermektedir. Aynı zamanda manyetik etki altında yapılan deneyler, elektromanyetik kuvvetlerin yapıların titreşim performansını nasıl değiştirdiğini ortaya koyarak titreşim kontrolü ve tasarım optimizasyonu için yeni araştırma alanları sunmaktadır. Bu sayede, eklemeli imalat ve manyetik etkileşimin mekanik performans üzerindeki etkileri daha iyi anlaşılmakta ve bu alana özgün bir katkı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the mechanical vibration behaviors of beam and airfoil geometries produced by additive manufacturing, as well as how these behaviors change under a magnetic field, are examined in detail. The main objective is to determine the natural frequencies and vibration modes of these structures—widely used in aviation and engineering applications—and to evaluate both the potential impact of additive manufacturing and the extent to which vibration characteristics can be controlled via magnetic effects. To achieve this, theoretical, numerical, and experimental analyses were conducted on both beam and airfoil geometries. Analytical models were developed using the Euler-Bernoulli beam theory, and natural frequency calculations were performed. Numerical analyses were carried out using the Finite Element Method (FEM) in ANSYS software, while experimental studies employed a VIBXPERT II vibration analyzer and an impact hammer. Furthermore, the vibration behavior observed in the airfoil specimen under an applied magnetic field was analyzed in detail. The theoretical, numerical, and experimental vibration results showed a high degree of consistency, indicating that the dynamic behavior of additively manufactured structures can be reliably modeled using both theoretical and numerical methods. Meanwhile, experiments conducted under magnetic influence demonstrated how electromagnetic forces alter the vibration performance of these structures, offering new avenues for vibration control and design optimization. Consequently, the mechanical performance of additive manufacturing and magnetic interactions is better understood, providing a unique contribution to this field.