Optik kalite germanyum alttaşın tek nokta kristal elmas ile tornalanmasının incelenmesi
Investigation of single point diamond turning of optical-quality germanium substrates
- Tez No: 948965
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM YARTAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Germanyum, optik fiberlerden katalize, kızılötesi optiklere, güneş pillerine ve ışık yayan diyotlara kadar birçok alanda kullanılan önemli bir yarı iletken metalloid elementtir. Özellikle kızılötesi dalga boyu aralığında mükemmel bir optik malzeme olarak kullanımı, germanyumu optik sistemlerde değerli kılmaktadır. Tek kristalli germanyum, optik sistemlerin minyatürleştirilmesine ve termal kamera sistemlerinin geliştirilmesine olanak tanıyan yüksek bir kırılma indisine sahiptir. Bu çalışma, germanyum lenslerinin tornalanarak işlenmesinde kesme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkisini incelemektedir. Germanyum lensler, özellikle kızılötesi görüntüleme sistemlerinde yaygın olarak kullanılır ve bu lenslerin yüzey kalitesi, cihazların performansını doğrudan etkileyen kritik bir faktördür. Çalışma, 40 mm çapında germanyum lens yüzeylerinin 12 farklı deneyle çeşitli kesme parametreleriyle işlenmesi ve ortalama yüzey pürüzlülüğünün (Sa) belirlenmesini amaçlamaktadır. Ayrıca, germanyum malzemenin kristal yöneliminin işleme sırasında etkisi de gözlemlenmiştir. Deneyler, elmas uçlu torna tezgahında belirli parametreler doğrultusunda işlenmiş ve yüzey pürüzlülüğü, kırmızı lazer interferometresi ve beyaz ışık interferometresi ile ölçülerek Sa değerleri ve bu değerlere ait topografik model elde edilmiştir. Deneyler, faktoriyel tasarım esaslarına dayalı olarak planlanmış ve kesme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkisi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen en iyi Sa değeri 1.065 nm olarak bulunmuş ve bu değer, kabul edilebilir üst sınır olan 4.640 nm'nin çok altındadır. Kesme parametrelerinin Sa değeri üzerindeki etkisi belirlenmiş ve elde edilen verilerle bir regresyon tahmin modeli oluşturulmuştur. Bu model, belirli kesme parametreleri altında yüzey pürüzlülüğünün tahmin edilmesine olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
Germanium is an important semiconductor metalloid element used in various fields, including optical fibers, catalysis, infrared optics, solar cells, and light-emitting diodes. Its excellent performance in the infrared wavelength range makes germanium a valuable material in optical systems. Single-crystal germanium has a high refractive index, which allows for the miniaturization of optical systems and the development of thermal camera systems. This study investigates the effect of cutting parameters on surface roughness in the machining of germanium lenses. Germanium lenses are widely used in infrared imaging systems, and the surface quality of these lenses is a critical factor that directly affects the performance of the devices. The aim of this work is to process 40 mm diameter germanium lens surfaces under 12 different experimental conditions, using various cutting parameters, and to determine the average surface roughness (Sa). Additionally, the effect of the crystal orientation of the germanium material during machining is also observed. The experiments were carried out using a diamond-tipped lathe, with specific parameters, and surface roughness was measured using a red laser interferometer and white light interferometer. The Sa values and the corresponding topographic models were obtained. The experimental design was based on factorial design principles, and the effects of cutting parameters on surface roughness were examined in detail. The best Sa value was found to be 1.065 nm, which is well below the acceptable upper limit of 4.640 nm. Finally, the effect of cutting parameters on Sa was determined, and a regression prediction model was developed using the obtained data. This model allows for the prediction of surface roughness (Sa) under specific cutting parameters.