Kars yöresinde ishalli buzağılardan alınan dışkı örneklerinde Clostridium perfringens varlığının mikrobiyolojik yöntemlerle araştırılması
Microbiological investigation of Clostridium perfringens entity in fecal samples collected from diarrheic calves in Kars region
  1. Tez No: 949000
  2. Yazar: SEDA GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE GÜLMEZ SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Mevcut çalışmada, 2023-2024 yılları arasında Kars ilindeki aile tipi sığır işletmelerinde yetiştirilen, 28 günlüğe kadar olan ishalli buzağılardan alınan 250 adet rektal svap ve/veya dışkı örneği, C. perfringens varlığı, majör (cpa, cpb, etx, iap) ve minör (cpe, cpb2) toksin genleri ve toksinotipleri ile alfa toksin üretimi açısından incelenmiştir. Rektal svap/dışkı örneklerinden C. perfringens analizi Thioglycollate besiyerine zenginleştirmeyi takiben Tryotose Sulphite Cycloserine selektif besiyerinde gerçekleştirilmiştir. Kültür pozitif izolatların identifikasyonu fenotipik yöntemlerle (hemoliz aktivitesi, Gram boyama özellikleri, hareket muayenesi, katalaz, oksidaz, nitrat, jelatin ve laktoz testleri) gerçekleştirilmiştir. Kültürel inceleme sonucunda elde edilen C. perfringens izolatlarında majör (cpa, cpb, etx, iap) ve minör (cpe, cpb2) toksin genleri PCR ile analiz edilmiş, bu sayede izolatların toksin tipleri belirlenmiş ve alt tipleri (toksinotipleri) ortaya konulmuştur. Kültür pozitif numunelere ait dışkı örnekleri ve dışkısı mevcut olmayan numunelerin izolatlarından ELISA ile alfa toksin varlığı araştırılmıştır. Çalışma sonucunda, incelenen rektal svap örneklerinin %52,4'ünde (131/250) C. perfringens kültür pozitifliği elde edilmiştir. C. perfringens izolatlarının tamamında (n= 131) cpa toksin geni tespit edilirken, 1 örnekte cpa toksin genine ek olarak cpb2 toksin geni de saptanmıştır (%0,76, 1/131). C. perfringens izolatlarının tamamı test edilen diğer toksin genlerinin (cpb, etx, iap, cpe) varlığı yönünden negatif saptanmıştır. Bu bulgular doğrultusunda, izolatların tamamının Tip A olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bir izolatın cpb2 genini de taşıması, bu suşun potansiyel olarak beta2 toksin üretebildiğini göstermektedir. ELISA ile alfa toksin varlığı birbirinden farklı hem kültür pozitif dışkı örneklerinde (erişilebilen 81 dışkı örneği) hem de pozitif C. perfringens izolatlarına (50 adet) ait taze kültür süpernatantlarında incelenmiştir. İncelenen 81 dışkı örneğinin 50 (%61.73)'sinde ve 50 adet C. perfringens izolatının tamamında (%100) alfa toksin varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, 250 rectal swabs and/or faecal samples were collected from up to 28-day-old calves with diarrhoea, raised on family-run cattle farms in the Kars province between 2023 and 2024. The presence of C. perfringens major (cpa, cpb, etx and iap) and minor (cpe and cpb2) toxin genes, toxin types and alpha toxin production were investigated. Analysis of C. perfringens in rectal swab/faecal samples was performed on Tryotose Sulphite Cycloserine selective medium following enrichment on Thioglycollate medium. Culture-positive isolates were identified using phenotypic methods, including haemolysis activity, Gram staining characteristics, motility testing, and the catalase, oxidase, nitrate, gelatin and lactose tests. The major (cpa, cpb, etx and iap) and minor (cpe and cpb2) toxin genes in C. perfringens isolates obtained through cultural examination were analysed by PCR to determine the toxin types and subtypes (toxinotypes) of the isolates. The presence of alpha toxin was investigated using an ELISA in stool samples from culture-positive samples and in samples without stool. C. perfringens culture positivity was obtained in 52.4% (131/250) of the rectal swab samples examined. The cpa toxin gene was detected in all C. perfringens isolates (n = 131), while the cpb2 toxin gene was detected in an additional sample (0.76%, 1/131). All C. perfringens isolates tested negative for the presence of other toxin genes (cpb, etx, iap and cpe). Based on these findings, all isolates were determined to be Type A, and the presence of the cpb2 gene in one isolate indicates that this strain has the potential to produce beta2 toxin. Alpha toxin presence was examined by ELISA in both culture-positive stool samples (81 available) and fresh culture supernatants from positive C. perfringens isolates (50). Alpha toxin was present in 50 (61.73%) of the 81 stool samples examined and in all 50 C. perfringens isolates (100%).