Bir amaca sahip olmanın anksiyete bozuklukları ve depresyon ile ilişkisi
The relationship between having a purpose and anxiety disorders and depression
  1. Tez No: 949026
  2. Yazar: BUŞRA BAHAR ÇOKYAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, bireylerin yaşamda bir amaca sahip olmasının psikolojik iyilik hali üzerindeki etkisini ve depresyon ile anksiyete bozukluklarıyla olan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'ne başvuran ve DSM-5-TR'ye göre depresyon (n=50) ve anksiyete bozukluğu (n=50) tanısı almış toplam 100 hasta ile kontrol grubunu oluşturan 102 sağlıklı bireyden oluşan 202 kişi yer aldı. Örneklem grupları rastgele belirlenmiş, veriler gönüllü katılımcılarla çalışılarak toplanmıştır. Katılımcılara Sosyodemografik Özellikler Formu, Beck Anksiyete ve Depresyon Ölçekleri, Hayatın Anlam ve Amacı Ölçeği ile Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, hayatın anlamı ve amacı ölçeğinin olumlu boyut puanları hasta gruplarda sağlıklı bireylere göre daha düşük, olumsuz boyut puanları ise daha yüksek bulunmuştur. Depresyon ve anksiyete puanları ile hayatın anlamsızlığı ve amaç yoksunluğu arasında pozitif; psikolojik iyilik hali ile bu olumsuz boyutlar arasında negatif korelasyon saptanmıştır. Ayrıca mental iyi oluş puanındaki her 1 puanlık artış, depresyon puanını 0.464 ve anksiyete puanını 0.508 puan azaltmıştır. Geçmişte amacı olduğunu belirten bireylerde depresyon ve anksiyete düzeyleri daha düşük, psikolojik iyilik halleri ise daha yüksek bulunmuştur. Amacın hayattaki önemi arttıkça depresyon azalmakta, mental iyilik hali artmaktadır. Sonuç olarak, yaşamda bir amaca sahip olmak, depresyon ve anksiyete belirtilerini azaltmakta ve psikolojik iyi oluşu desteklemektedir. Bu nedenle bireylerde amaç oluşturma becerilerinin geliştirilmesi, ruh sağlığının korunmasında önemli bir adım olabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of having a purpose in life on psychological well-being and its relationship with depression and anxiety disorders. The sample consisted of 202 individuals, including 100 patients diagnosed with depression (n=50) and anxiety disorders (n=50) according to DSM-5-TR at the Psychiatry Outpatient Clinic of Düzce University Faculty of Medicine, and 102 healthy individuals as a control group. The sample was randomly selected, and data were collected from voluntary participants. The participants completed the Sociodemographic Data Form, the Beck Anxiety Inventory, the Beck Depression Inventory, the Purpose and Meaning in Life Scale, and the Warwick-Edinburgh Mental Well-being Scale. The findings revealed that the positive subscale scores of the Purpose and Meaning in Life Scale were significantly lower in the patient groups compared to the healthy group, while the negative subscale scores were significantly higher. There was a positive correlation between depression/anxiety scores and the sense of meaninglessness and lack of purpose, and a negative correlation between psychological well-being and these negative dimensions. Moreover, each 1-point increase in mental well-being was associated with a 0.464-point decrease in depression and a 0.508-point decrease in anxiety. Individuals who previously had a purpose in life reported lower depression and anxiety levels and higher psychological well-being. As the perceived importance of that purpose increased, depression decreased and psychological well-being improved. In conclusion, having a purpose in life contributes to the reduction of depression and anxiety symptoms and promotes psychological well-being. Developing purpose-oriented habits may serve as a protective factor for mental health and foster a healthier society.