Bitirme ve cila yöntemlerinin kompozitlerin yüzey pürüzlülüğüne olan etkisinin İn-Vitro incelenmesi
The In-Vitro investigation of the effect of finishing and polishing methods on the surface roughness of composites
- Tez No: 949025
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN GÜR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, iki farklı kompozit rezin materyaline uygulanan beş farklı bitirme ve cila sistemlerinin yüzey pürüzlülüğüne olan etkisi in vitro olarak değerlendirilmiştir. G-aenial Anterior ve Estelite Asteria olmak üzere iki farklı kompozit rezin materyali kullanılmıştır. Her kompozit materyal, biri şeffaf bant (kontrol) ve diğerleri beş farklı bitirme ve cila sistemlerinden oluşan toplam altı gruba ayrılmıştır: Sof-Lex Disk, OneGloss, Clearfil Twist Dia, OptiDisc ve Sof-Lex Spiral. Hazırlanan örneklerin yüzey pürüzlülüğü mekanik profilometre ile ölçülmüş ve yüzey morfolojileri SEM ile analiz edilmiştir. En düşük yüzey pürüzlülüğü değerleri şeffaf bant (kontrol), Sof-Lex Disk ve OptiDisc gruplarında elde edilmiştir. En yüksek yüzey pürüzlülüğü ise OneGloss ve Sof-Lex Spiral gruplarında gözlenmiştir. Çok aşamalı cila sistemleri, tek aşamalı sistemlere göre daha pürüzsüz yüzeyler sağlamıştır. Estelite Asteria kompozit materyali, genel olarak G-aenial Anterior kompozitine kıyasla daha düşük yüzey pürüzlülük değerleri göstermiştir. Kompozit restorasyonların estetik ve uzun ömürlülüğü açısından, uygun bir bitirme ve cila sisteminin seçimi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate in vitro the effect of five different finishing and polishing systems on the surface roughness of two different composite resin materials. Two different composite resins, G-aenial Anterior and Estelite Asteria, were used. Each composite material was divided into six groups: one control group using a transparent matrix strip and five groups corresponding to different finishing and polishing systems: Sof-Lex Disk, OneGloss, Clearfil Twist Dia, OptiDisc and Sof-Lex Spiral. The surface roughness of the prepared samples was measured using a mechanical profilometer, and their surface morphology was analyzed using Scanning Electron Microscopy (SEM). The lowest surface roughness values were observed in the transparent matrix (control), Sof-Lex Disk, and OptiDisc groups. The highest roughness values were obtained in the OneGloss and Sof-Lex Spiral groups. Multi-step polishing systems produced smoother surfaces compared to single-step systems. Overall, Estelite Asteria exhibited lower surface roughness values than G-aenial Anterior. Selecting an appropriate finishing and polishing system is crucial for the esthetic and long-term durability of composite resin restorations.