KOAH tanılı hastalarda oral mukozit sıklığı ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the prevalence and risk factors of oral mucositis in patients with COPD
  1. Tez No: 949033
  2. Yazar: ALİYE CİVİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN NURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışma KOAH tanılı hastalarda oral mukozit sıklığı ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini yatarak tedavi gören 232 KOAH hastası oluşturdu. Verilerin toplamasında Hasta Bilgi Formu, Dünya Sağlık Örgütü Oral Mukozit Değerlendirme Ölçeği ve Basitleştirilmiş Beslenme ve İştah Anketi (SNAQ) kullanıldı. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, ki-kare testi, fisher exact testi, tek yönlü varyans analizi, post-hoc analizi ve lojistik regresyon analizi kullanıldı. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 73.5711.79 idi. Hastaların %68.1'i erkek, %40.5'i okur-yazar değil, %56.5'i emekli ve %15.1'i sigara kullanmaktadır. Hastaların ortalama yatarak tedavi gördükleri gün sayısı 4.532.22, ortalama tanı yılı 4.530.74, %73.7'sinin ek bir kronik hastalığı, %67.2'sinin protez dişi, %31'inin çürük dişi bulunmaktadır. Çalışmaya katılan hastaların yaklaşık yarısı (%41.4) daha önce oral mukoziti deneyimlemiş ve %55.6'sı oral mukoziti önlemeye yönelik eğitim almıştır. Çalışmada oral mukozit sıklığı %66.8 olarak saptandı. Hastaların %32.3'ünde Evre 2 düzeyde oral mukozit belirlendi.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to evaluate the prevalence of oral mucositis and its associated risk factors in patients diagnosed with COPD. The sample of the study consisted of 232 COPD patients receiving inpatient treatment. Data were collected through the Patient Information Form, The World Health Organization Oral Mucositis Assessment Scale, and the Simplified Nutritional Appetite Questionnaire (SNAQ). Data analysis involved frequency, percentage, mean, standard deviation, chi-square test, Fisher's exact test, one-way analysis of variance, post-hoc analysis, and logistic regression analysis. The mean age of the participants was 73.57±11.79 years; 68.1%of the participants were male, 40.5%were illiterate, 56.5%were retired, and 15.1%were smokers. The average number of days of inpatient treatment was 4.53±2.22, and the mean duration since diagnosis was 4.53±0.74 years. Among the patients, 73.7%had at least one comorbid chronic disease, 67.2%used dental prostheses, and 31%had decayed teeth. Approximately half of the participants (41.4%) had previously experienced oral mucositis, and 55.6%had received education on oral mucositis prevention. 32.3%of the patients whose prevalence of oral mucositis was found to be 66.8%had Stage 2 oral mucositis.