Ebeveynlerin çocuk istismarına yönelik bilgi ve farkındalıklarının belirlenmesi
Determining parents' knowledge and awarenessof child abuse
- Tez No: 949034
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SEVİM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışma kesitsel ve tanımlayıcı özellikte olup, ebeveynlerin çocuk istismarı bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma verileri Aralık 2024 Şubat 2025 tarihleri arasında yüz yüze anket yöntemiyle, 410 ebeveynden toplanmıştır. Verilerin toplanmasında sosyodemografik bilgi formu ve çocuk istismarına ilişkin bilişler ölçeği kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken kategorik değişkenler için sıklıklar, sayısal değişkenler için ise tanımlayıcı istatistikler verilmiştir. Sayısal değişkenlerin normal dağıldığı görülmüştür. Parametrik istatiksel yöntemlerden yararlanılmıştır. İki bağımsız grup arasındaki farklılıklar için Bağımsız Örneklem T Testi, ikiden fazla bağımsız grup arasındaki farklılıklar ise Tek Yönlü Varyans Analizi testi kullanılmıştır. Çalışmada ebeveynlerin çocuk istismarına yönelik bilgi düzeylerinin, sosyodemografik değişkenlerde anne-baba yaşı, eğitim düzeyi, meslek, çocuk sayısı, ekonomik durum vb. özelliklere göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği saptanmıştır. Özellikle ekonomik düzeyi yüksek ebeveynlerin istismarı fark etme eğilimlerinin daha yüksek; ancak krizle başa çıkma becerilerinin daha düşük olduğu bulunmuştur. Kadın katılımcıların bilgi düzeyleri erkek katılımcılara göre daha yüksek çıkmıştır. Çocuk sayısı arttıkça ebeveynlerin istismarı fark etme ve başa çıkma düzeyleri azalma eğilimindedir. Sonuçlar doğrultusunda ebeveynlerin çocuk istismarına ilişkin bilgi ve farkındalık düzeylerinin yetersiz olması, istismarın erken fark edilmesini ve önlenmesini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle hem ebeveynlerin hem de sağlık çalışanlarının çocuk istismarı konusunda bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Hemşirelerin çocuk istismarını tanıma, bildirme ve önleme süreçlerinde aktif rol alması hayati önem taşımaktadır. Ebeveynlere yönelik düzenli eğitim programları önerilmekte ve çocuk istismarının önlenmesi için toplum temelli koruyucu hizmetlerin güçlendirilmesi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study is cross-sectional and descriptive in nature and was conducted to determine the level of knowledge of parents about child abuse. The research data were collected from 410 parents via face-to-face surveys between December 2024 and February 2025. A sociodemographic information form and a child abuse cognitions scale were used to collect the data. When evaluating the study data, frequencies were given for categorical variables and descriptive statistics were given for numerical variables. It was observed that the numerical variables were normally distributed. Parametric statistical methods were used. The Independent Sample T Test was used for differences between two independent groups, and the One-Way Analysis of Variance test was used for differences between more than two independent groups. In the study, it was determined that the level of knowledge of parents about child abuse differed significantly according to sociodemographic variables such as the age of the parents, education level, occupation, number of children, economic status, etc. It was found that parents with high economic levels in particular tended to notice abuse more; however, their ability to cope with the crisis was lower. The level of knowledge of female participants was higher than that of male participants. As the number of children increases, the level of parents noticing and coping with abuse tends to decrease. According to the results, the inadequate level of knowledge and awareness of parents regarding child abuse makes it difficult to detect and prevent abuse early. Therefore, both parents and health workers need to be made aware of child abuse. It is vital that nurses take an active role in the processes of recognizing, reporting and preventing child abuse. Regular training programs for parents are recommended and the strengthening of community-based protective services to prevent child abuse is emphasized.