Yabancılara Türkçe öğretimi ders araç gereçlerinde dinleme ve okuma metinlerindeki kültürel unsurların incelenmesi: Yunus Emre Enstitüsü Yedi İklim Türkçe Öğretim Seti örneği (B1 – B2 seviyesi)
[Examination of cultural elements in listening and reading texts in Turkish teaching materials for foreigners: Yunus Emre Institute Yedi İklim Turkish Teaching Set example (B1 - B2 level)]
- Tez No: 949053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM TUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Dil; insanı diğer canlılardan ayıran, düşünme yetisini ve toplumsal ilişkileri mümkün kılan, toplumun zihinsel haritasını, kültürel değerlerini ve tarihsel birikimini yansıtan canlı bir sistemdir. Ortak dil, toplumsal bütünleşmenin ve millî kimliğin temelini oluştururken dilin korunması kültürel mirasın korunması anlamına gelir. Türkiye'nin jeopolitik konumu ve uluslararası etkisi, Türkçeye ilgiyi artırarak yabancılara Türkçe öğretimini dilsel ve kültürel bir aktarım sürecine dönüştürmekte, Türkçe öğrenenlere de Türk toplumunun değerlerini ve yaşam tarzını tanıma fırsatı sunmaktadır. Bu amaçla çeşitli yayınevleri tarafından eğitim öğretim malzemeleri geliştirilmektedir. Bu araştırmada, Yunus Emre Enstitüsü'nün Yedi İklim B1 ve B2 Türkçe Ders kitaplarında Türk kültürü ve medeniyeti unsurlarının ne ölçüde yer aldığı incelenmiştir. Doküman analizi yöntemiyle 161 adet okuma ve dinleme metni tahlil edilmiştir. Araştırma sonucunda, bazı metinlerde Türk kültürüne özgü unsurlar tespit edilirken, bazı metinlerde ise kültürel öğelere rastlanmamıştır. Kültürel unsurların bulunduğu 116 metnin bir kısmında ise Türk kültürünü diğer kültürlerden ayırt edici nitelikte olmayan evrensel kültürel ögeler görülmüştür. Değerlendirmeler sonucunda, incelenen malzemelerin kültürel aktarım açısından yeterli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgu, gelecekte hazırlanacak Türkçe öğretim malzemelerinde kültürel ögelerin daha bilinçli ve sistematik bir şekilde dahil edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Language is a dynamic system that distinguishes humans from other living beings, enables cognitive processes and social interactions, and reflects a society's mental map, cultural values, and historical heritage. While a common language forms the foundation of social cohesion and national identity, preserving the language also means preserving cultural heritage. Due to Turkey's geopolitical position and growing international influence, there has been an increasing interest in the Turkish language, turning the teaching of Turkish as a foreign language into a process of linguistic and cultural transmission. This, in turn, provides learners of Turkish with the opportunity to gain insight into Turkish societal values and lifestyle. In line with this goal, various publishing houses have developed educational materials for teaching Turkish. This study examines the extent to which elements of Turkish culture and civilization are represented in the Yedi İklim B1 and B2 Turkish textbooks prepared by the Yunus Emre Institute. Using document analysis, a total of 161 reading and listening texts were analyzed. The findings revealed that while some texts contain elements specific to Turkish culture, others include no cultural references at all. Moreover, in a portion of the 116 texts that did include cultural elements, these elements were found to reflect universal cultural features rather than distinctive aspects of Turkish culture. As a result, the study concluded that the examined materials are insufficient in terms of cultural transmission. This finding highlights the need for more deliberate and systematic inclusion of cultural elements in future Turkish language teaching materials.