Ayak tabanı masaj uygulamalarının yorgunluk sonrası patlayıcı kuvvet üzerine etkileri
The effects of foot massage applications on explosive strength after fatigue
  1. Tez No: 949067
  2. Yazar: FADİLE ÇİDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı 4 hafta uygulanan ayak tabanı masaj uygulamalarının öğrencilerin yorgunluk sonrası patlayıcı kuvvetine etkisini incelemektir. Çalışma deneysel araştırma olarak planlanmış, katılımcıların uygulama ön- son test ölçümleri alınmıştır. Uygulama gruplarında her biri 10dk süren ilk hafta bir kez, kalan 3 haftada 2 kez, toplam 7 defa ayak tabanı masaj uygulamaları yapılmıştır. Kontrol grubuna uygulama yapılmamıştır. Katılımcıların hepsinin boy, kilo, ayak baş parmak kuvveti, ayak bileği eklem hareket açıklığı, nabız, laktat değerleri belirlenmiştir. Yorgunluk 20m mekik koşusuyla sağlanmış; dikey sıçrama ve ayak reaksiyonu ölçümleri yapılmıştır. Araştırmanın analizinde, tanımlayıcı istatistikler, one way anova, tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Verilerin homojen dağılma durumuna göre post hoc testi olarak Tukey ve Tamhane's T2 testleri kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularında DF, ABK ve ön test koşu öncesi nabız değerlerinde gruplar arasındaki fark anlamlıdır (p0.05). Son testte grup içi eller belde dikey sıçrama sonuçlarında zamana göre değişim anlamlı olup, RG ve MT gruplarında masajdan hemen sonra ve masajdan 10dakika sonra dikey sıçrama değerleri anlamlı şekilde yükselmiştir. Koşu sonrası kollar serbest dikey sıçrama değerlerinde hem grup içi değerlerde hem de gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmamaktadır (p>0.05). Sonuç olarak, koşudan sonraki süreçte ayak tabanına masaj uygulaması yapılan her iki gruptada yapılan uygulamalar ile akut etki görülmemekle beraber 4 haftalık uygulama sonucunda yorgunluk sonrasında dikey sıçrama mesafesi de artış göstermiştir. Ayak reaksiyonunda ise bu zaman dilimlerinde farklılık oluşmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of 4 weeks of sole massage applications on the explosive strength of the students after fatigue. The study was planned as an experimental research, and the participants' pre-post test measurements were taken. In the application groups, sole massage applications were applied once in the first week, twice in the remaining 3weeks, a total of 7times, each lasting 10minutes. No application was applied to the control group. Height, weight, big toe strength, ankle joint range of motion, pulse, lactate values of all participants were determined. Fatigue was provided with a 20m shuttle run; vertical jump(VJ) and foot reaction measurements were made. Descriptive statistics, one way anova, and two-way analysis of variance in repeated measurements were used in the analysis of the study. Tukey/Tamhane's T2 tests were used as post hoc tests. In the findings of the study, the difference between the groups in DF, ABK and pre-test pre-run pulse values is significant (p0.05). In the post-test, the change in the hands-on-waist VJ results within the group was significant with respect to time, and the VJ values increased significantly immediately after the massage and 10minutes after the massage in the RG and MT groups. There was no significant difference in the free VJ values with arms after running, both in the values within the group and between the groups (p>0.05). As a result, no acute effect was observed with the applications applied to the sole of the foot in both groups after the run, but the VJ distance also increased after fatigue as a result of the 4-week application. There was no difference in the foot reaction in these time periods.