The role of meteorological factors causing flight delays and cancellations at İstanbul sabiha gokcen ınternational airport (nw of Türkiye)
İstanbul sabiha gökçen uluslararasi havalimani'nda uçuş gecikmelerine ve iptallerine neden olan meteorolojik faktörlerin rolü (Kuzeybati Türkiye)
  1. Tez No: 949088
  2. Yazar: MİNE TEKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Meteoroloji, Meteorology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer ve Deniz Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Uçuş gecikmeleri ve iptalleri, milyonlarca yolcunun planlarını etkilemekte ve ülkeler açısından ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Hava koşulları, hava yolculuğundaki büyük aksamalarda kritik bir rol oynamaktadır. Avrupa'nın en kalabalık şehri olmasının yanı sıra, İstanbul (Kuzeybatı, Türkiye), doğu ve batı ülkeleri arasında bir merkez olması ve yurtdışına doğrudan uçuşların yoğunluğu ile bilinmektedir. İstanbul'da çok sayıda uçuş gerçekleşmesine rağmen, aşırı hava olaylarının sıklığı ve şiddetindeki değişimler nedeniyle önemli sayıda gecikme ve iptal meydana gelmektedir. Bu amaçla, çalışmamızda İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda hava koşullarına bağlı olarak sefer kalkış ve varış gecikmeleri ile iptallerin uzun dönemli değişimleri incelenmiştir. Bu kapsamda, 2014-2023 yılları arasında METAR (Meteorolojik Havaalanı Raporu) ve SPECI (Özel hava raporu) gözlemlerinin kullanımının yanı sıra, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda uçuş gerçekleştiren bir düşük maliyetli havayolu şirketinden gecikme ve iptal kayıtları analiz edilmiştir. Gecikme sonuçları, tüm kalkış gecikmelerinin %68,6'sının planlanan kalkış saatinden itibaren bir saat içinde gerçekleştiğini göstermiştir. Sıcak dönemde Mayıs'tan Kasım ayına kadar çoğunlukla 06:00 UTC ve 18:00 UTC saatleri arasında meydana gelen fırtına olayları %31,5, kalkış gecikmelerinin ana nedeni olarak belirlenmiş, bunu uzun kış aylarında Aralık-Mart gece saatlerinde görülen kar yağışı %28,5 oranı ve sonbahar-kış mevsimlerinde gece ve sabahın erken saatlerinde oluşan sis olayları %24,6 oranla takip etmiştir. Varış gecikmeleri incelendiğinde ise toplam gecikmelerin %83,5'i planlanan varış saatinden itibaren iki saat içinde gerçekleşmektedir. Özellikle gece saatlerinde yıl boyunca tahmin edilemeyen sis oluşumları %54,9 varış gecikmelerinin başlıca nedeni olarak tespit edilmiş, bunu uzun kış dönemindeki kar yağışı %16,4 ve sıcak mevsimdeki fırtına aktiviteleri %14,8 oranında izlemiştir. İptaller söz konusu olduğunda, sis olayları ve yoğun kar yağışı hem kalkış hem de varış uçuşlarının iptalindeki temel nedenler olarak belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Flight delays and cancellations significantly impact the travel plans of millions of passengers and result in substantial economic losses for nations. Weather conditions are a critical factor in major disruptions to air travel. Istanbul, located in northwestern Türkiye, is not only Europe's most populous city but also a major global aviation hub connecting Eastern and Western countries due to its extensive network of international flights. Despite the high volume of air traffic in Istanbul, a considerable number of delays and cancellations occur due to variations in the frequency and intensity of extreme weather events. This study investigates long-term variations in departure and arrival delays, as well as cancellations, associated with meteorological conditions at Sabiha Gökçen International Airport in Istanbul. To achieve this objective, Meteorological Aerodrome Report (METAR) and Special Weather Report (SPECI) observations from 2014 to 2023 were analyzed, along with delay and cancellation records obtained from a low-cost airline operating at the airport. The findings reveal that 68.6% of all departure delays occur within one hour of the scheduled departure time. Thunderstorms, predominantly occurring between 06:00 and 18:00 UTC during the warm season from May to November, account for 31.5% of total departure delays, making them the leading cause. This is followed by snowfall with the rate of 28.5%, which primarily affects night-time operations during the extended winter months of December, January, February, and March (DJFM), and fog events 24.6%, which frequently occur during night-time and early morning hours in winter and autumn. For arrival delays, 83.5% occur within two hours of the scheduled arrival time. Unpredictable fog formation, particularly during night-time and observed year-round, is the predominant cause, contributing to 54.9% of total arrival delays. With the rate of 16.4% snowfall during the extended winter and thunderstorm activity with 14.8% in the warm season are secondary factors. Regarding flight cancellations, the primary causes are fog events and heavy snowfall, which affect both departures and arrivals.