Z kuşağının sosyal medyada benlik sunumu: Instagram örneği
Generation Z's self presentation on social media: The example of instagram
  1. Tez No: 949089
  2. Yazar: HASAN KARTALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM BİRİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tez, Z Kuşağı bireylerinin Instagram platformunda benliklerini nasıl sunduklarını anlamak amacıyla yürütülmüş nitel bir araştırmadır. Sosyal medyanın bireylerin kimlik inşa süreçlerinde oynadığı rol giderek artarken, özellikle dijital yerliler olarak tanımlanan Z Kuşağı'nın çevrimiçi platformlardaki benlik sunum biçimlerinin detaylı olarak incelenmesi önem arz etmektedir. Araştırma, fenomenoloji deseniyle yapılandırılmış ve veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. 2024 yılının ilk sekiz ayında Türkiye'de farklı şehirlerden seçilen üniversite öğrencileriyle gerçekleştirilen görüşmeler, dijital kimlik, sosyal karşılaştırma, idealize edilmiş benlik, mahremiyet algısı ve duygusal etkiler gibi temalar etrafında analiz edilmiştir. Bulgular, Instagram'ın genç bireyler için sadece bir sosyal ağ değil, aynı zamanda dikkatle kurgulanmış dijital performansların sergilendiği bir sahne işlevi gördüğünü ortaya koymuştur. Katılımcılar, çevrimiçi kimliklerini oluştururken çoğunlukla dışsal onay beklentileri ve toplumsal normlar doğrultusunda içerik ürettiklerini, bu durumun ise gerçek benlik ile dijital benlik arasında çeşitli gerilimler yarattığını ifade etmişlerdir. Araştırma, sosyal medya platformlarının bireylerin benlik sunumlarını nasıl dönüştürdüğünü ve bu sürecin psikolojik ve sosyokültürel etkilerini anlamaya katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Daha sonThis dissertation is a qualitative study that aims to explore how members of Generation Z present themselves on Instagram. As social media plays an increasingly significant role in identity construction processes, examining the self-presentation practices of Generation Z—often referred to as digital natives—within digital platforms has become critically important. The research was designed using the interpretative phenomenological method and data were collected through semi-structured interviews. The interviews were conducted with university students from various cities in Türkiye during the first eight months of 2024. Thematic analysis revealed five key themes: digital identity, social comparison, idealized self, perception of privacy, and emotional impacts. Findings indicate that Instagram serves not only as a social network for young users but also as a stage for meticulously curated digital performances. Participants reported shaping their online identities in ways that align with societal expectations and external validation, which in turn created tensions between their real and digital selves. This study contributes to a deeper understanding of how social media platforms transform self-presentation and highlights the psychological and sociocultural implications of this transformation.ra doldurulacaktır.