Psikiyatri ve yüksek güvenlikli adli psikiyatri servisinde yatan hastalarda hasta merkezli bakım ve tıbbi tedaviye uyum düzeyleri ve aralarındaki ilişki
Levels of patient-centred care and compliance with medical treatment in patients hospitalised in psychiatry and high security forensic psychiatry service and the relationship between them
  1. Tez No: 949100
  2. Yazar: SEMİH YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELGİN VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu araştırma psikiyatri ve Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri (YGAP) servislerinde yatan hastalarda hasta merkezli bakım, tıbbi tedaviye uyum düzeyleri ve aralarındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılan tanımlayıcı bir araştırmadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini Ankara Şehir Hastanesinde yer alan psikiyatri ve YGAP servislerinde Ocak 2024 ve Haziran 2024 tarihleri arasında yatarak tedavi gören toplam 1159 hasta oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi 289 hasta olarak belirlenmiştir. Araştırma 297 hasta ile tamamlanmıştır. Araştırmada 'Kişisel Bilgi Formu' (KBF), 'Hasta Merkezli Bakım Ölçeği' (HMBÖ) ve 'Tıbbı Tedaviye Uyum Oranı Ölçeği' (TTUOÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan psikiyatri servisi katılımcılarının yaş ortalaması 35,0 ±9,67 iken YGAP servisindeki katılımcıların yaş ortalaması 39,93 ±11,22'dir. TTUOÖ puanları psikiyatri servisinde 7,792±1,916, YGAP servisinde 7,323±2,171'dir. HMBÖ puan ortalaması psikiyatri servisinde 3,579±0,583 iken YGAP servisinde ise 3,789±0,588'dir. Psikiyatri ve YGAP servislerinde HMBÖ ile TTUOÖ arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu görülmüştür (r= 0,223, p=0,011). Psikiyatri servislerindeki hastaların TTUOÖ puan ortalamalarının YGAP servislerindeki hastalardan (7,792±1,916), YGAP servisindeki hastaların ise HMBÖ puan ortalamalarının psikiyatri servisindeki hastalardan daha yüksek olduğu görülmüştür (3,579±0,583). Sonuç: Bu araştırma psikiyatri ve YGAP servislerindeki hastaların hasta merkezli bakım ile tıbbi tedaviye uyum düzeyleri arasında anlamlı bir ilişkinin bulunduğunu göstermiştir. YGAP hastalarında hasta merkezli bakımın daha fazla sunulduğu, psikiyatri hastalarında ise tıbbi tedaviye uyum düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Hemşirelerin hasta merkezli bakımı sürdürmeleri önerilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This is a descriptive study conducted to determine the levels of patient-centred care, compliance with medical treatment and the relationship between them in patients hospitalised in psychiatry and high security forensic psychiatry services. Materials and Methods: The population of the study consisted of a total of 1159 patients who received inpatient treatment between January 2024 and June 2024 in psychiatry and HSFP services in Ankara City Hospital. The sample of the study was determined as 289 patients. The study was completed with 297 patients. In the study, 'Personal Information Form' (PIF), 'Patient-Centred Care Scale' (PCCS) and 'Medical Treatment Adherence Scale' (MARS) were used. Result: The mean age of the participants in the psychiatry service was 35.0 ± 9.67, while the mean age of the participants in the HSFP service was 39.93 ± 11.22. The mean scores of MARS were 7,792±1,916 in the psychiatry service and 7,323±2,171 in the HSFP service. The mean score of PCCS was 3,579±0,583 in the psychiatry service and 3,789±0,588 in the HSFP service. It was observed that there was a positive correlation between the PCCS and MARS in psychiatry and YGAP wards (r=0.223, p=0.011). It was observed that the mean MARS score of the patients in psychiatry wards was higher than that of the patients in HSFP wards (7,792±1,916), and the mean PCCS score of the patients in YGAP services was higher than that of the patients in psychiatry services (3,579±0,583). Conclusion: This study revealed a significant correlation between patient-centered care and medical treatment adherence levels among patients in psychiatry and HSFP services. It was observed that patient-centred care was provided more in HSFP patients, and the level of compliance with medical treatment was higher in psychiatry patients. It is recommended that nurses continue to maintain patient-centered care.