Girişimsel radyolojide çalışan hekim ve hemşirelerin hasta veçalışan güvenliğine ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the knowledge level of physicians and nurses working in interventional radiology regarding patient and employee safety
- Tez No: 949104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, girişimsel radyolojide çalışan hekim ve hemşirelerin hasta ve çalışan güvenliğine ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırma, 10 Eylül 2024 – 02 Ocak 2025 tarihleri arasında Türkiye' deki kamu ve özel hastanelerin girişimsel radyoloji bölümlerinde çalışan, toplamda 204 hekim ve hemşire ile yapıldı. Veriler, hekim ve hemşirelerin tanıtıcı özellikleri ile hasta ve çalışan güvenliğine yönelik bilgi düzeyini ölçmeye yönelik soruları içeren formla online ortamda toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde, ortalama, standart sapma, minimum, maksimum, ortanca ve yüzde kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted descriptively to determine the level of knowledge of physicians and nurses working in interventional radiology regarding patient and employee safety. The study was conducted with a total of 204 physicians and nurses working in interventional radiology departments of public and private hospitals in Türkiye between September 10, 2024 and January 2, 2025. Data were collected online with a form containing questions to measure the introductory characteristics of physicians and nurses and their level of knowledge about patient and employee safety. In the evaluation of the data, mean, standard deviation, minimum, maximum, median and percentage were used.