Bozkır çevresinde sosyal ve iktisadi hayat (VI.-IX. yüzyıllar)
Social and economic life around the steppe (VI.-IX. centuries)
- Tez No: 949105
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bozkır olarak adlandırılan coğrafyada birbirlerinin halefi ve selefi olarak hüküm sürmüş iki büyük devlet olan Göktürk Devleti ve Uygur Hanlığı hemen ardışık tarihlerinin getirisi olarak pek çok benzer sosyal ve iktisadi unsurlar barındırırlar. Bu devletlerin sosyal ve iktisadi yaşamları Göktürklerin konar göçer yaşamı ve hemen ardından kurulan Uygurların konar göçer kültürden yerleşik kültüre geçişleri sebebiyle birbirinden ayrışan ve yaşamlarını doğrudan etkileyen unsurlar içerir. Göktürklerin sosyal hayatta konar göçer yaşama bağlı olarak geliştirdikleri kültür ve buna bağlı yeme içme, giyim kuşam, özel günler ve yaşam dinamikleri Uygurlarda yerleşik düzene geçişte değişime uğramıştır. Sosyal hayat ile sınırlı kalmayan bu değişim devletlerin iktisadi yaşamına da yansımıştır esasen benzer faaliyetler gösteren bu iki devlet hayvancılık, tarım ve ticaret gibi hususlarda birbirlerinden farklı yollar izlemişlerdir.
Özet (Çeviri)
The geography referred to as the steppe was governed by two significant states that succeeded each other: the Gokturk State and the Uygur Khanate. These states, due to their sequential historical timelines, encompass many similar social and economic elements. However, their social and economic lives diverge due to the nomadic lifestyle of the Gokturks and the subsequent transition of the Uygurs from a nomadic to a settled culture, which directly influenced their ways of life. The culture developed by the Gokturks in their social life, including dietary habits, attire, special occasions, and life dynamics tied to their nomadic lifestyle, underwent transformation as the Uygurs transitioned to a settled order. This change, not confined to social life, also reflected in the economic structures of these states. Fundamentally, while these two states engaged in similar activities, they pursued different methodologies in areas such as animal husbandry, agriculture, and trade.