Sınıf öğretmenlerine göre öğrencilerin düşünme becerilerinin gelişimini destekleyen ve engelleyen faktörler ve sınıf içi uygulamalar
Factors supporting and inhibiting the development of students' thinking skills and classroom practices according to classroom teachers
- Tez No: 949110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN DİLEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı sınıf öğretmenlerine göre düşünme becerilerinin gelişimini destekleyen ve engelleyen faktörleri belirlemek ve bu doğrultuda sınıf içi uygulamaları ortaya koymaktır. Bu amaçla 15 öğretmenle görüşme yapılmış. 3. Sınıf Hayat bilgisi ve 4. Sınıf Fen bilimleri derslerinde gözlem yapılmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunun belirlenmesinde maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilkokullarda görev yapan 15 öğretmenden veri toplanmıştır. Görüşme formu, alan yazın taraması yapılmış, 9 soruluk bir görüşme formundan oluşmuştur. Ders gözlemi için alan yazın taraması yapılıp uzman görüşü alınarak gözlem formu oluşturulmuştur. Araştırmada öğretmenlerle yapılan görüşmeler sonucu elde edilen veriler yazılı hale getirilerek içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Gözlemlerden elde edilen veriler gözlem formuna aktarılarak analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; sınıf öğretmenlerine göre düşünme becerilerini destekleyen ve engelleyen faktörlerin bireysel farklılıklardan, programın yapısından, öğretmen davranışlarından, toplumun bakış açısından ve ders içeriklerinden kaynaklandığı belirlenmiştir. Öğretmenlere göre bireyin düşünme becerisini en çok etkileyen faktörün doğuştan getirdiği yeteneklerde; zekâ olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Programın hedeflerinin düşünme becerilerini geliştirmeye uygun olmaması, merkezi sınavların bireyi ezbere yönlendirmesi, toplumun düşünme konusunda yeterli bilince sahip olmaması, ders içeriklerinin düşünme becerilerini destekleyici şekilde hazırlanmış olmaması, öğretmenlerin olumsuz davranışları, kazanımlar için ayrılan sürenin ve okul imkanlarının yetersiz olması da öğretmenlere göre düşünme becerilerinin gelişmesindeki engeller olarak belirlenmiştir. Ayrıca ders gözlemleri sonuçlarında öğretmenlerin derslerde düşünme becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmaları yeterince yapmadıklarına, dersleri davranışçı bir anlayışla işleyip değerlendirme çalışmalarını yapılandırmacı yaklaşımla hazırladıkları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada ortaya çıkan sonuçların Millî Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere düşünme becerilerinin geliştirilmesi ile ilgili tüm paydaşlara yol göstereceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors that support and hinder the development of thinking skills according to classroom teachers and to reveal the in-class practices accordingly. For this purpose, 15 teachers were interviewed. Observations were made in 3rd Grade Life Sciences and 4th Grade Science courses. In this study, a case study from qualitative research designs was used. The maximum diversity sampling method was used to determine the study group of the study. In the study, data were collected from 15 teachers working in official primary schools affiliated to the Ministry of National Education. The interview form was scanned in the literature and consisted of a 9-question interview form. An observation form was created by scanning the literature for the lesson observation and obtaining expert opinion. The data obtained as a result of the interviews conducted with the teachers in the study were put into writing and analyzed with the content analysis technique. The data obtained from the observations were transferred to the observation form and analyzed with the analysis technique. According to the results of the study; it was determined that the factors that support and hinder thinking skills according to classroom teachers stem from individual differences, the structure of the program, teacher behaviors, the perspective of the society and course contents. According to the teachers, it was concluded that the factor that affects the individual's thinking skills the most is intelligence, which is among the innate abilities. The fact that the program objectives are not suitable for developing thinking skills, central exams direct individuals to memorization, the society does not have sufficient awareness about thinking, the course content is not prepared in a way that supports thinking skills, the negative behaviors of teachers, the time allocated for achievements and the inadequacy of school facilities are also determined as obstacles to the development of thinking skills according to teachers. In addition, as a result of the lesson observations, it was concluded that teachers do not do enough work to develop thinking skills in lessons, they process lessons with a behaviorist approach and prepare evaluation studies with a constructivist approach. It is thought that the results of the research will guide all stakeholders related to the development of thinking skills, especially the Ministry of National Education.