Psikolojik sermaye ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkide psikolojik iyi oluşun aracı rolü
The mediating role of psychological well-being in the relationship between psychological capital and organizational identification
  1. Tez No: 949139
  2. Yazar: SİDAL ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, psikolojik sermaye ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkide psikolojik iyi oluşun aracılık rolünü incelemektir. Bu kapsamda, psikolojik sermaye, örgütsel özdeşleşme ve psikolojik iyi oluş kavramları hakkında literatür taranmıştır. Araştırmanın örneklemini çeşitli üniversitelerde görev yapan çalışanlar oluşturmuştur. Veriler; Demografik Bilgi Formu, Öğretim Elemanı Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği, Örgütsel Psikolojik Sermaye Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 kullanılmıştır. Normallik analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi, aracı değişken analizileri uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, psikolojik sermaye ile örgütsel özdeşleşme arasında negatif yönlü ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Buna karşılık, psikolojik sermaye ile psikolojik iyi oluş arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Örgütsel özdeşleşme ile psikolojik iyi oluş arasında ise negatif yönlü ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Ayrıca yapılan aracılık analizi sonucunda, psikolojik iyi oluşun psikolojik sermaye ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkide tam aracılık rolü üstlendiği ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular tartışılmış, araştırmanın sınırlılıklarından bahsedilmiş, örgütler ve ilerideki çalışmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the mediating role of psychological well-being in the relationship between psychological capital and organizational identification. Within this scope, the concepts of psychological capital, academic ataff organizational identification, and psychological well-being were reviewed in the literature. The sample of the study consisted of employees from various universities, and data were collected using a Demographic Information Form, the Academic Staff Organizational Identification Scale, the Organizational Psychological Capital Scale, and the Psychological Well-Being Scale. Data analysis was conducted using SPSS 22 and included several methods: normality analysis, correlation analysis, regression analysis, mediation analysis. The findings revealed a significant, negative, and low-level relationship between psychological capital and organizational identification. In contrast, a significant, positive, and moderate-level relationship was found between psychological capital and psychological well-being. Furthermore, a significant, negative, and moderate-level relationship was observed between organizational identification and psychological well-being. The mediation analysis indicated that psychological well-being plays a mediating role in the relationship between psychological capital and organizational identification. The findings were discussed, the limitations of the study were acknowledged, and recommendations were made for organizations and future research.