Beyin tabanlı eğitim modellerinin önemi: İnterdisipliner bir perspektif
The importance of brain-based education models: An interdisciplinary perspective
- Tez No: 949137
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞİRİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Beyin tabanlı pedagoji kuramları ya da modellerinin son yıllarda giderek popüler olmasının ve küresel ölçekteki pedagoji otoriteleri tarafından benimsenmesinin rasyonel bir gerekçesinin olabileceği düşüncesinden hareket ederek ve bu konuda ortaya konulmuş nöro-eğitim alanı ile ilintili çalışmaların bilimsel bir nesnel karşılık oluşturduğundan esinlenerek bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Bilişsel sinir bilim, nöro-pedagoji ve nöro-eğitim kavramları çerçevesi içerisinde ortaya konulmuş bulunan ve uzun yılları kapsayan gerek meta- analitik gerekse nitel ve analitik çalışma ya da araştırma repertuarının gün yüzüne çıkardığı bulgular, sonuç ya da öneriler bu çalışmanın gerçekleştirilmesinde esin kaynağı olmuştur. Çalışmada belgesel tarama yaklaşımının öngörüldüğü nitel bir metodoloji benimsenmiştir. Sonuç olarak beyin- tabanlı eğitim modellerinin eğitim öğretim ortamlarında benimsenerek hayata uyarlanmasının çok ciddi bilişsel entellektüel faydalarının olabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out, being based on the idea that there may be a rational reason for the increasing popularity of brain-based pedagogical theories or models in recent years and their adoption by pedagogical authorities on a global scale, and inspired by the fact that the studies in question on this subject constitute a scientific objective correlative and response. The findings, conclusions or suggestions brought to light by both meta-analytical, qualitative and analytical studies or research repertoire, which have been put forward within the framework of the concepts and rhetorics of cognitive neuroscience, neuro pedagogy and neuro education which spanned many years, have inspired us in the realization of this study. A qualitative methodology in which a documentary scanning approach was envisaged was adopted in the study. As a result, it has been concluded that adopting brain-based education models in educational environments and adapting them to life can have serious cognitive and intellectual benefits.