Bypass cerrahisi olan yetişkin hastalarda cerrahi sonrası bakım ve taburculuk sonrası yaşam etkililik beklentileri
Postoperative care and expectations of self-efficacy in life after discharge in adult patients undergoing coronary artery bypass surgery
- Tez No: 949140
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Adana Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kalp Cerrahisi Polikliniğine koroner arter bypass greft (KABG) geçiren hastaların taburculuk sonrası öz etkililik düzeyleri ve kronik hastalıklarına dair aldıkları bakım hizmetlerine ilişkin algılarını araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın örneklemini polikliniğe başvuran 18 yaş ve üzeri by-pass cerrahisi geçiren bireylerden üç aylık süre içinde başvuranlar oluşturmuştur. Araştırma 155 katılımcı ile tamamlanmıştır. Çalışmada katılımcıların sosyodemografik bilgilerinin toplandığı bir form, Barnason Etkililik Beklenti Ölçeği: Kardiyak Cerrahi Versiyon ve Kronik Hastalık Bakımını Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Veri analizinde Kolmogorov Smirnov testi, T testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Bonferroni testi, Games-Howell testi ve Spearman korelasyon testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the self-efficacy levels after discharge and the perceptions of care services related to chronic diseases in patients who underwent coronary artery bypass graft (CABG) surgery and applied to the Cardiovascular Surgery Outpatient Clinic of Adana University of Health Sciences. Materials and Methods: The study sample consisted of individuals aged 18 years and over who had undergone bypass surgery and visited the outpatient clinic within a three-month period. The study was completed with 155 participants. Data were collected using a sociodemographic information form, the Barnason Perceived Effectiveness Expectation Scale: Cardiac Surgery Version (BEES-CS), and the Patient Assessment of Chronic Illness Care (PACIC) scale. Data were gathered through face-to-face interviews. For data analysis, Kolmogorov-Smirnov test, T-test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Bonferroni test, Games-Howell test, and Spearman correlation tests were used. A p-value of