Eğitim örgütlerinde kaosu anlamak
Understanding chaos in education organizations
- Tez No: 949170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MAZLUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin görüşlerine göre okullarda kaosun nasıl yaşandığını anlamak ve kaotik durumun yapısını ortaya koymaktır. Eğitim gibi dinamik yapılarda sıklıkla karşılaşılan bir olgu olan kaosun; eğitim alanında nasıl yaşandığı ve hangi yapıda ve düzeyde olduğu araştırma konusu edilmiştir. Bu doğrultuda öncelikle nitel, ardından nicel olmak üzere iki aşamayı içinde barındıran karma araştırma desenlerinde“keşfedici sıralı desen”kullanılmıştır. Nitel aşamada veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak 24 katılımcıyla yapılan bireysel görüşmeler yoluyla toplanmış ve betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Nitel aşama üzerine temellendirilen ikinci aşamada ise“Kaotik Durum Ölçeği”geliştirilmiştir. Ölçek toplam da 513 kişiye uygulanmış ve güvenirlik-geçerlilik analizleriyle desteklenmiştir. Bulgular; kaosun belirsizlik, karmaşa ve kurumsal istikrarsızlıkla tanımlanan olumsuz bir fenomen olduğunu, ancak okulların düzen ve kaos eşiğinde bir yapı sergilediğini ortaya koymuştur. Bu araştırma, nitel bulgulardaki“kaosun yoğun yaşandığı algısı”ile nicel bulgulardaki“düzen ve kaos eşiği eğilimli yapı”arasındaki ilişkiyi bütüncül bir şekilde ortaya koymuştur. Elde edilen veriler, kaosun tüm aşamalarını (cosmos-kaos) yansıtan kaotik düzen dikkate alınmaksızın, daha çok günlük memnuniyetsizliklerin bir yansıması ve problem olarak görülen bir olgu olduğunu kanıtlamıştır. Bu durum eğitim araştırmalarında öznel (nitel veriler yoluyla) ve nesnel (nicel veriler yoluyla) algıların birlikte değerlendirilmesinin önemini ortaya koymaktadır. Çalışma kapsamında araştırma sonuçları dikkate alınarak uygulayıcı ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to understand how chaos is experienced in schools based on teachers' perceptions and to reveal the structure of chaotic conditions. Chaos, as a phenomenon frequently encountered in dynamic structures such as education, was investigated regarding how it manifests in the educational field, its structure, and level. In line with this objective, an“exploratory sequential design”among mixed-method research designs was used, comprising two phases: qualitative followed by quantitative. In the qualitative phase, data were collected through individual semi-structured interviews with 24 participants using an interview form and analyzed using descriptive analysis techniques. In the second phase, grounded in the qualitative phase, the“Chaotic Situation Scale”was developed. The scale was administered to a total of 513 participants, and its reliability and validity were supported through analyses. Findings revealed that chaos is a negative phenomenon defined by uncertainty, complexity, and institutional instability; however, schools exhibit a structure at the threshold between order and chaos. This research holistically demonstrated the relationship between the“perception of intensely experienced chaos”in qualitative findings and the“order-chaos threshold-inclined structure”in quantitative findings. The obtained data proved that chaos is predominantly perceived as a reflection of daily dissatisfactions and a phenomenon viewed as problematic, without considering the chaotic level reflecting all phases of chaos (cosmos-chaos). This situation reveals the importance of evaluating subjective perceptions (through qualitative data) and objective perceptions (through quantitative data) together in educational research. Within the scope of the study, recommendations for practitioners and researchers were provided based on the research results.