Okul müdürlerinin programlanmamış kararları
Unprogrammed decisions of school principals
- Tez No: 969715
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Okul müdürleri; teknolojinin hızlı gelişimi, toplumsal dönüşümler, göç politikalarının etkisiyle oluşan kültürel çeşitlilik, yerel farklılıklar ve değişen eğitim ihtiyaçları sebebiyle programlanmamış kararlar almaktadır. Bu dinamik ve öngörülemeyen koşullar, okul müdürlerinin önceden planlanmamış durumlara özgün, esnek ve yaratıcı çözümler üretmesini zorunlu kıldığı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı temel eğitim okullarında görev yapan okul müdürlerinin programlanmamış karar alma deneyimlerini derinlemesine incelemektir. Araştırma nitel bir yöntem ile yürütülmüş ve fenomenoloji araştırma deseni benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunda Orta Anadolu'daki bir ilde farklı kademelerdeki temel eğitim okullarında görevli toplam 18 okul müdürü yer almıştır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış bir görüşme formu yardımıyla toplanmıştır. Toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular okul müdürlerinin almış olduğu programlanmamış kararların; paydaşlarla ilgili kararlar, kaynaklarla ilgili kararlar ve faaliyetlerle ilgili kararlar olmak üzere üç temel alanda toplandığını göstermektedir. Bu kararlar okul öncesi ve ilkokul düzeyinde velilere, ortaokul düzeyinde ise öğrenci sorunlarına yönelik konular da yoğunlaşmaktadır. Okul müdürleri programlanmamış kararlarını alırken Değerler ve ilkelerle ilgili ölçütlerinde Yasal Olma, Etik Olma, Adil Olma; Milli ve Manevi Değerlere Uygunluk ve Kurum Kültürünü dikkate almaktadırlar. Okul müdürleri programlanmamış karar alırken Eğitim ve Öğretim Sürecine Yönelik Ölçütlerinde ise Öğretmeni Güdüleme, Öğrenci Merkezli Olma ve Eğitim Öğretimi Aksatmama ölçütlerini benimsemektedirler. Müdürler almış oldukları programlanmamış kararları sorunları hızlı çözebilme, kaosu önleme, hızlı karar vermeyi sağlama, tecrübe katma ve farklı bakış açıları kazandırma gibi özellikler bakımından olumlu olarak görürlerken; buna karşılık, aceleci karar verme, etkisiz karar alma ve sonucu öngörememe gibi olumsuz hususları da dile getirmektedirler. Okul müdürlerinin programlanmamış kararlarına genel olarak bakıldığında almış oldukları kararlara ilişkin eleştiri düzeyinin övgü düzeyinden daha fazla olduğu ifade edilmektedir. Araştırmada bulgulara dayalı bazı öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
School principals make non-programmed decisions due to the rapid advancement of technology, societal transformations, the cultural diversity brought about by migration policies, local differences, and changing educational needs. It is believed that these dynamic and unpredictable conditions require school principals to produce unique, flexible, and creative solutions to unprogrammed situations. The aim of this study is to examine in depth the non-programmed decision-making experiences of school principals working in basic education institutions. The research was conducted using a qualitative method, and the phenomenological research design was adopted. The study group consisted of a total of 18 school principals working at different levels of basic education schools in a province located in Central Anatolia. Data were collected through a semi-structured interview form developed by the researcher. The collected data were analyzed using the content analysis method. The findings indicate that the non-programmed decisions made by school principals fall into three main categories: decisions related to stakeholders, decisions related to resources, and decisions related to activities. These decisions tend to focus on issues concerning parents at the preschool and primary school levels, while at the lower secondary level they focus more on student-related issues. When making non-programmed decisions, school principals take into account several value- and principle-based criteria, including legality, ethics, fairness, conformity with national and moral values, and alignment with institutional culture. Regarding the educational process, they also consider criteria such as motivating teachers, adopting a student-centered approach, and ensuring the continuity of teaching and learning. Principals generally view their non-programmed decisions positively in terms of solving problems quickly, preventing chaos, facilitating rapid decision-making, gaining experience, and developing new perspectives. However, they also express concerns about negative aspects such as making hasty decisions, ineffective outcomes, and the inability to foresee consequences. Overall, it is noted that the level of criticism directed toward non-programmed decisions outweighs the level of praise. The study concludes with several recommendations based on the findings.