Buruç Suresi'nin din eğitimi açısından yorumu
Interpretation of the Surah al-Buruj in terms of religious education
- Tez No: 949171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYYİD SANCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, Kur'an-ı Kerim'de yer alan Burûc Sûresi özelinde eğitim ve din eğitimi ile ilgili metod ve yöntemleri tespit ederek modern öğretim yöntemleri ile mukayese etmeyi amaçlamaktadır. Birinci bölümde; kavramsal çerçeve, ikinci bölümde Buruc Suresinden yola çıkarak İslam eğitiminin ilkeleri ve metodları üzerinde durulmaktadır. Araştırmada yöntem olarak nitel araştırma yöntemlerinden dokümantasyon metodu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Buruc Suresi özelinde İslam eğitiminin ilke ve metodları (açıklık ilkesi, bilinenden bilinmeyene ilkesi, eğitimin gücünün sınırlılığı ilkeleri ile örnek olay, mükafat ve ceza ile İslam eğitiminde havf ve rec'a metodları) tespit edilerek elde edilen verilerin modern eğitim bilimlerinde kullanılan öğretim metodlarıyla (yapılandırmacı öğrenme, aktif öğrenme, bütünsel öğrenme, sosyal öğrenme, duygusal zeka ve empatik öğrenme vb.) büyük bir benzerlik arz ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the methods and approaches related to education and religious education in the Qur'an, specifically in the context of Surah Al-Buruj, and compare them with modern teaching methods. In the first section, the conceptual framework is discussed. In the second section, the principles and methods of Islamic education are examined based on Surah Al-Buruj. The research utilizes the documentation method, one of the qualitative research methods. As a result of the study, the principles and methods of Islamic education (such as the principles of clarity, moving from the known to the unknown, the limited power of education, example cases, reward and punishment, and the methods of fear and hope in Islamic education) are identified. It has been determined that the data obtained closely resemble modern teaching methods used in educational sciences (such as constructivist learning, active learning, holistic learning, social learning, emotional intelligence, and empathetic learning).